"Inny świat" był we Włoszech książką znienawidzoną

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 16:12
W Dwójkowym "Poranku", z okazji odsłonięcia w Neapolu tablicy upamiętniającej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, przedstawiliśmy fragment rozmowy z córką pisarza, Martą Herling.
Audio
  • Marta Herling w rozmowie z Bartoszem Pankiem
  • Maria Poprzęcka o książce "Uczta bogiń. Kobiety, sztuka, życie"
Gustaw Herling-Grudziński w Neapolu
Gustaw Herling-Grudziński w NeapoluFoto: Archiwum prof. Włodzimierza Boleckiego

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się dziś w Neapolu. To właśnie z tym miastem Gustwa Herling-Grudziński związał swoje powojenne życie. Uroczystość upamiętnienia pisarza tablicą na domu przy via Crispi 69, w którym przez lata pisarz mieszkał - odbyło się z inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i prezydenta Włoch Giorgio Napolitano. Wydarzenie zbiegło się z obchodzoną 20 listopada 60. rocznicą śmierci Benedetto Crocego, włoskiego filozofa, krytyka literackiego i publicysty, teścia Herlinga-Grudzińskiego.

- Dla liberalnej elity powojennych Włoch zwróconej na lewo, w stronę komunizmu Herling nie był partnerem do rozmowy, ale mimo to zabierał głos w sprawach publicznych - mówiła w Dwójce córka pisarza, Marta Herling. Rozmówczyni Bartosza Panka zwracała uwagę, że jej ojciec doświadczył ostracyzmu, a "Inny świat" był w powojennych Włoszech książką znienawidzoną, ponieważ to świadectwo dla wielu było nie do zaakceptowania - podkreślała.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu

We wtorkowym "Poranku  Dwójki" spotkaliśmy się z prof. Marią Poprzęcką, autorką książki "Uczta bogiń. Kobiety, sztuka, życie". Nowa książka prof. Poprzęckiej została wybrana Warszawską Premierą Literacką miesiąca października. Uroczystość wręczenia nagrody i dyplomu odbędzie się 20 listopada w Klubie Księgarza.

"Profesor Maria Poprzęcka stworzyła swój własny stół, niezbędny do przygotowania ceremonii przywracania pamięci. W najnowszej książce 'Uczta bogiń. Kobiety, sztuka, życie' przybliża sylwetki dwunastu artystek, które zainspirowały ją do rozważań na temat roli kobiety w sztuce, a także rozdźwięku między życiem prywatnym, a twórczością. Jak sama przyznaje, nie wszystkie bohaterki są wybitnymi artystkami. Mają jednak wspólny mianownik: pasję i zamiłowanie do sztuki, która stała się siłą sprawczą ich życiowych wyborów. Tym samym Poprzęcka rozprawia się z mitem postrzegania twórcy tylko przez pryzmat 'wielkości' jego dzieł", napisała Sylwia Chutnik w recenzji zamieszczonej 9 listopada na stronie czasopisma "Art&Business".

Audycję prowadził  Marcin Majchrowski.
20 listopada (wtorek), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

Twarzą w twarz z obrazem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 18:00
- Profesor Porębski uczył nas, że aby stanąć twarzą w twarz z dziełem, najpierw trzeba tę twarz mieć – wspomina Krystyna Czerni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety, które wiedziały, czego chcą

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 17:08
Nie godziły się na przeciętność. Nie chciały wejść w narzucone im przez społeczeństwo role. Nawet wtedy, gdy przyszło im żyć w cieniu genialnych mężczyzn, walczyły z losem, wyrażały siebie.
rozwiń zwiń