Mapa miejsc odnalezionych: cykl audycji poświęcony Warmii i Mazurom

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2008 10:24

Dla zwiedzenia Warmii i Mazur najdogodniejsze są miesiące letnie, a w szczególności maj, czerwiec, lipiec i sierpień. (...)

Plan zwiedzania Mazur i Warmii należy ułożyć stosownie do ilości czasu i upodobań, już to do jezior, gór i lasów, już to do zabytków artystycznych i historycznych. Jednych i drugich jest dość, tak że nawet niezbyt dokładne zwiedzenie kraju zabierze od dwóch do czterech tygodni. (...)

Dla zmiany wrażeń najlepiej przeplatać zwiedzanie miast, zamków i kościołów wycieczkami na jeziora, do puszcz i w góry. Przy tym należy się zapoznawać z miejscową ludnością mazurską, jej życiem, gwarą, zwyczajami, troskami.

Mieczysław Orłowicz Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, Lwów 1923


Mazury, Warmia i zapomniane z nazwy Górne Prusy (dawny Oberland), są jednymi z ulubionych regionów wakacyjnych Polski. To też szczególna kraina – dawne Prusy Wschodnie – której przeszłość i dziedzictwo kulturowe zaledwie od kilkunastu lat można poznawać bez przeszkód. W tym pięknym krajobrazowo regionie wielkich jezior, cienistych lasów, alei przydrożnych, wyjątkowej, ceglanej architektury jest wiele miejsc, które w sposób szczególny mówią o jego skomplikowanej historii, wielokulturowości i odrębności. Niektóre z nich są już zupełnie zapomniane, lub znane jedynie pasjonatom, wszystkie warto odszukać, przywołać pamięci.

Czasem jest tak, że historia małej stacyjki kolejowej, zapomnianego zespołu pielgrzymkowego, starego, ewangelickiego kościółka, dworskiego parku zdobionego niegdyś ręką mediolańskiego rzeźbiarza, czy jedynie opowieść o eksponatach w wiejskim muzeum, może więcej opowiedzieć o dziejach regionu, jego niezwykłości, niż niejeden skrzętnie napisany podręcznik. A poszukiwanie zagubionej w lesie wsi, w rytm słów niemieckiego pisarza urodzonego w mazurskiej leśniczówce, może odkryć magię tej krainy i przywołać jej dawnych mieszkańców.

Mapa miejsc odnalezionych może być drogowskazem do kilkunastu z wielu takich miejsc. W taką podróż warto się wybrać tego lata.

Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Piotr Matwiejczuk

OPISY AUDYCJI Z CYKLU "MAPA MIEJSC ODNALEZIONYCH"

06.07. Pasłęk >>>

13.07. Glotowo i Chwalęcin >>>

20.07. Budwity >>>

27.07. Pasym i Sorkwity >>>

03.08. Sowiróg >>>

10.08. Muzeum w Owczarni >>>

17.08. Rapa >>>

24.08. Pacółtowo >>>

31.08. Dylewo >>>

07.09. Gałkowo i Dwór Łowczego >>>

14.09. Judyty i Liski >>>

21.09 Aleje drzew przydrożnych >>>

 

Tu znajdą Państwo archiwalne audycje z cyklów:

*** NOWE!!!*** Zaginiony świat – szlakiem pałaców dawnych Prus Wschodnich [podcasty >>>]
Śladami rycerzy-mnichów – zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach [podcasty >>>]

Zapraszamy też do GALERII, w której znajdą Państwo zdjęcia Mirosława Garnca - prosto z miejsc  odnalezionych >>>

Polecamy książki Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garnca:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


https:\/\/www.arta.olsztyn.pl/

 

Zobacz więcej na temat: Mazury POLSKA podróże