Łowcy nosorożców włochatych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:00
W okolicy Sandomierza odkryto obozowisko łowców zwierząt sprzed 15 tys. lat. A dzięki satelitom odkryto 17 nowych piramid w Egipcie.
Audio

Odkrycie w Wilczycach koło Sandomierza obozowiska łowców nosorożców włochatych sprzed 15 tysięcy lat zostało uznane za sensację - w Polsce nie znamy żadnego innego podobnego stanowiska. Dzięki badaniom powierzchniowym znaleziono narzędzia, pozostałości broni, barwników a nawet budowli.

- Ludzie prehistoryczni polowali nie tylko na nosorożce, ale równiez na mamuty. Obozowisko łowców mamutów znaleziono... w centrum Krakowa, u podnóża Kopca Kościuszki - powiedział w audycjii Hanny Marii Gizy Cezary Krawczyński.

To nie jedyny sukces polskiej archeologii, która może się pochwalić ogromnymi sukcesami.

- W ostatnich latach Polska Misja Archeologiczna z Uniwersytetu Warszawskiego odkryła w Turkmenistanie Świątynię Ognia. Jest to jedno z pięciu zaledwie znanych na świecie takich świątyń zoroastryzmu, jednego z najstarszych praktykowanych do dziś kultów monoteistycznych - mówił Marcin Wagner.

W studiu wywiązała się też bardzo ciekawa dyskusja o malarstwie jaskiniowym i o tym, dlaczego w Polsce nie znaleziono malarstwa naskalnego. Istnieje szansa, że nowe metody badawcze mogą ujawnić istnienie takiej sztuki. Mówiono też o możliwościach prowadzenia badań genetycznych mamutów, nosorożców i neandertalczyków, turów i... pierwszych Piastów. 

Co można wyczytać z kości zwierząt, zębów oraz śladów znajdujących się na ich powierzchni? Czy zwierzęta epoki lodowcowej można zrekonstruować tak, jak twarz Kopernika? Jakie tajemnice odkrywa archeologia podwodna?

Gośćmi Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego byli prof. Magdalena Fikus, prof. Władysław Duczko, dr Cezary Krawczyński i Marcin Wagner.

Audycję prowadziłą Hanna Maria Giza.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

15. Piknik Naukowy: przekonaj się sam po co nam nauka

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 09:23
Profesor Łukasz Turski powiedział, że jubileuszowy 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia będzie podsumowaniem dokonań polskiej nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy 2011: podsumujemy polską naukę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 10:00
Profesor Łukasz Turski powiedział, że jubileuszowy 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia będzie podsumowaniem dokonań polskiej nauki.
rozwiń zwiń