- Miałem okres w życiu, że od Bacha zaczynałem dzień – tak Andrzej Bauer wspominał w Dwójce czasy pracy nad nagraniem kompletu suit wiolonczelowych J.S. Bacha. - To jest cykl magiczny, być może największe dzieło napisane nad wiolonczelę. Praca nad tymi utworami pochłania bardzo dużo myśli i emocji. Staje się w szeregu wielkich wykonawców: tradycja sięga międzywojnia. Pierwszym wielkim wykonawcą był Pablo Casals. Wykonywanie tych utworów to dialog z tradycją.
Duże znaczenie dla interpretacji Bauera miały osiągnięcia wykonawców grających na instrumentach z epoki. Jednak zastosowanie barokowej wiolonczeli czy jelitowych strun - a przede wszystkim barokowgo smycczka - nie wydało się naszemu gościowi istotne.
- Z wiedzy historycznej staram się wyciągnąć to, co da się przetransponować na współczesną wiolonczelę. Nigdy nie chciałem zostawić współczesnego instrumentu, uważam, że historyzm jest zbyt dużym ukłonem w stronę zewnętrznych rzeczy. Instrument współczesny jest doskonalszy i jako taki w pewnym sensie zawiera w sobie ten dawny instrument.
W rozmowie z Różą Światczyńską Andrzej Bauer mówił też o łaczeniu Bacha i elektroniki, wspominał Witolda Lutosławskiego i opowiedział o planach na przyszłość.
***
Andrzej Bauer urodził się w Łodzi. Tu ukończył studia pod kierunkiem Kazimierza Michalika. Koncertuje regularnie z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a zespoły takie jak Filharmonia Narodowa i Sinfonia Varsovia zapraszają go jako solistę swoich europejskich tras koncertowych.
Andrzej Bauer nagrywał dla wielu polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, występując w większości krajów Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Płyta artysty zawierająca m. in. utwory Schuberta, Brahmsa i Schumanna (Koch/Schwann) została wyróżniona kwartalną Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej. Za nagranie kompletu suit wiolonczelowych J.S. Bacha otrzymał "Fryderyka".
Repertuar Andrzeja Bauera obejmuje repertuar klasyczny i współczesny. W roku 2002, podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu "Warszawska Jesień" wystąpił z recitalem prawykonań utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne powstałych z jego inspiracji.
Andrzej Bauer jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy gdzie prowadzi klasy wiolonczeli. Jest założycielem i opiekunem artystycznym "Warszawskiej Grupy Cellonet". Coraz więcej czasu poświęca kompozycji i improwizowaniu muzyki.