Spotkanie rozpoczęło się wykonaniem przez Daniela Stabrawę i Mirosława Herbowskiego Sonaty wiosennej Ludwiga van Beethovena. - Nie cierpię jesieni... Jak pomyślę, że po jesieni, która bywa piękna, przychodzi ta wstrętna i ponura zima, trwająca prawie cały rok, to czuję się strasznie. Najgorzej to wygląda w Berlinie: tam prawie nie ma słońca - mówił Daniel Stabrawa, nawiązując do Sonaty wiosennej.
Jednym z gości audycji był pianista Mirosław Herbowski, który wspominał wspólne występy z Danielem Stabrawą. - W Moskwie byliśmy razem. Dzięki temu, że Daniel nie wszedł do finału tamtejszego konkursu, mógł pojechać do Berlina na przesłuchania i dostał się do orkiestry – opowiadał.
Bohater sobotniego spotkania, opisywał swoje muzyczne początki. - Moja droga artystyczna rozpoczęła się w Krakowie. Wtedy bardzo dużo współpracowałem z Panem Tadeuszem Strugałą. To wspaniałe przeżycie. Dzięki niemu poznawałem polską muzykę, której kompletnie nie rozumiałem. Szymanowski do mnie nie przemawiał, ale po mału zacząłem dojrzewać... aż dojrzałem do tego, żeby wyjechać - opowiadał Daniel Stabrawa.
W spoktaniu wziął udział również Tadeusz Strugała. - Przez pewien czas byłem szefem Filharmonii Krakowskiej; z Danielem Stabrawą spotykaliśmy się w tamtejszej "Radiówce", gdzie nagrywaliśmy przy akompaniamencie przejeżdżających tramwajów.... z tego słynie ta sala i tak jest do dzisiaj. Dlatego nagrywaliśmy głównie w nocy, materiał montowaliśmy nad ranem, a potem zasypialiśmy na dwa dni ze zmęczenia – wspominał dyrygent.
Gościem audycji była również córka Daniela Stabrawy, Maria, która opowiedziała, dlaczego wybrała drogę skrzypaczki. - Bardzo prosiłam, bym mogła spróbować gry na skrzypcach. Moja siostra zaczęła naukę, ale nie bardzo jej to wychodziło. Ona ma inne talenty, ale akurat nie ten. O mało nie wyrwałam jej skrzypiec z rąk, bo zdecydowałam, że muszę grać - opowiadała córka wybitnego skrzypka.
Daniel Stabrawa urodził się i kształcił muzycznie w Krakowie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych - m.in. Nicolo Paganiniego w Genui. Był koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 roku gra w orkiestrze Berliner Philharmoniker, a od 1986 roku jest pierwszym koncertmistrzem oraz solistą tej orkiestry.
Spotkanie prowadziła Agata Kwiecińska.
WŁ