Chciał być jak Jan Tomaszewski. W końcu zakochał się w Piazzolli. Spotkanie z Klaudiuszem Baranem
- Jeszcze w czasie studiów był taki moment w rozwoju kształcenia akordeonistów, że chcieliśmy zrobić z naszego instrumentu organy. Graliśmy wtedy całą literaturę organową Bacha. Wszystkie te preludia i fugi brzmiały w naszym wykonaniu okropnie – dodał muzyk, który jako rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie patrzy teraz na problemy związane ze stylistyką i repertuarem z pozycji nauczyciela.
Jak współpracę z Krzysztofem Baranem postrzegają jego uczniowie i w jaki nurt wpisuje się twórczość młodego pokolenia akordeonistów w Polsce? O tym możemy przekonać się, słuchając rozmów z goszczącymi w audycji "Five o'clock" studentami: Adamem Maksymienką, Bartoszem Kołsutem, Dawidem Rydzem, Łukaszem Brzeziną, Jędrzejem Jarockim, a także Rafałem Grząką – niegdyś uczniem, a dziś bliskim współpracownikiem Klaudiusza Barana.
Podczas spotkania, które odbyło się wyjątkowo w Sali im. Melcera na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, słuchaliśmy o tym, jak Klaudiusz Baran łączy obowiązki rektorskie ze swoją karierą muzyczną, a także mieliśmy okazję zapoznać się z utworami wykonanymi przez jego uczniów.
***
Tytuł audycji: Five o'clock
Prowadzi: Agata Kwiecińska
Goście: Łukasz Baran (akordeonista, bandoneonista, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie), Adam Maksymienko, Bartosz Kołsut, Dawid Rydz, Łukasz Brzezina, Jędrzej Jarocki (studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie), Rafał Grząka (współpracownik i dawny uczeń Klaudiusza Barana)
Data emisji: 25.03.2017
Godzina emisji: 17.00
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
mz/jp