- Mój profesor, Jakow Milstein, zawsze mówił, że w graniu musi być prostota, naturalność i swoboda. Jak wiele każde z tych słów zawiera, prawda? - mówiła kiedyś Olga Rusina.
- Dla Olgi sprawa emocji w muzyce płynącej z wnętrza, z historii kultury, z genealogii mistrzów, która stała za jej formacją artystyczną, to była podstawa - mówił Andrzej Sułek. Rusina zgodne z nauką swoich rosyjskich profesorów wierzyła, że muzyka jest "językiem duszy".
Wielkoformatowa pianistka w repertuarze miała II Koncert Brahmsa, I i III Koncert Prokofjewa, II Koncert Rachmaninowa, I Koncert Liszta, I Koncert Chopina. To były niezwykle wirtuozowskie utwory solowe.
- Chyba wszyscy pamiętamy recitale Olgi w Studiu im. Lutosławskiego. Ja nie zapomnę jej wykonania "Gaspard de la nuit" Ravela - wspominała Róża Światczyńska.
Na próbie przed tym koncertem był Marcin Majchrowski. "Gaspard de la nuit" to szalenie trudny technicznie utwór, ale Rusina podchodziła do tego występu z lekkością i z humorem. - Zachwycony pytałem się: "Pani Olgo jak pani to widzi?". A ona tak siedzi, gra i mówi: "A to taka miłość krabów jest właściwie" - wspomina Majchrowski.
O rosyjskiej pianistce, która wiele lat mieszkała w Polsce mówił także publicysta muzyczny Marek Dyżewski.
Audycję prowadziły Róża Światczyńska i Anna Skulska.
***
Olga Rusina w wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Jako 13-latka dała swój pierwszy koncert z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Repertuar artystki obejmował dzieła od baroku do współczesności, w tym 22 koncerty fortepianowe. Rusina zrealizowała ponad 200 nagrań dla radia i telewizji, nagrała również dziewięć płyt CD z utworami P. Czajkowskiego, F. Liszta, F. Chopina, S. Rachmaninowa, L. van Beethovena, W.A. Mozarta, F. Schuberta, A. Skriabina, R. Schumanna, M. Ravela, C. Debussy’ego (wydane przez firmy Koch International, DUX oraz Soliton).
Artystka koncertowała w Polsce, Rosji, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Francji. Jej koncerty i nagrania transmitowane były często na antenie Polskiego Radia.
W 1993 roku Olga Rusina zamieszkała w Polsce, gdzie prowadziła działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej i w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Wrocławiu. Wychowała wielu laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych (44 laureatów, w tym 8 nagród Grand Prix).
Intensywna działalność pianistyczna i pedagogiczna Olgi Rusiny zaowocowała założeniem w 2000 roku Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Pianistycznej "Piano–Art”, zajmującego się promowaniem i wspieraniem utalentowanej młodzieży. (źródło: chopin.nifc.pl)