Znaki na niebie i ziemi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 21:30
Od najdawniejszych czasów gwiazdy były wyzwaniem dla intelektu człowieka i inspiracją dla jego wyobraźni. W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o miejscu i znaczeniu gwiazd w historii kultury.
Obrotowa mapa nieba opublikowana przez Georgea Philipa w 1900 r.
Obrotowa mapa nieba opublikowana przez George'a Philipa w 1900 r.Foto: H. Raab/Wikimedia/CC

Wczesne kultury utożsamiały ciała niebieskie z bogami i duchami. To one miały wpływ na takie zjawiska jak deszcz czy susza. Starożytni astronomowie zwracali szczególną uwagę na "gwiazdy-gości". Dzisiaj, jak przed wiekami, wielu ludzi wierzy, że ich losy zapisane są w gwiazdach, próbuje więc odczytać je np. w Nowy Rok.

O tym w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawiać będą Iwona Żółtowska, prof. Andrzej Sołtan i dr Stanisław Iwaniszewski.

Na audycję zaprasza Hanna Maria Giza

28 grudnia (sobota), godz. 16.00

Zobacz więcej na temat: astronomia Nowy Rok
Czytaj także

"Na starych mapach raj umieszczano zawsze na wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 17:00
- Przez wiele wieków mapy spełniały w dużej mierze funkcję zdobniczą. Miały przypominać władcy o jego potędze - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prof. Jan Andrzej Wendt, autor książki "Skarby kartografii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie: owoce morza, psoty niewiniątek i prezenty od Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 08:00
Pierwsi chrześcijanie w ogóle nie świętowali narodzin Chrystusa. Najwcześniejsza wzmianka o publicznym celebrowaniu rocznicy tego wydarzenia pochodzi dopiero z IV wieku. Dziś zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie wciąż fascynują różnorodnością i wieloznacznością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronom w bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 19:55
W niedzielnej audycji "Ćwiczenia z myślenia" porozmawiamy z prof. Jarosławem Włodarczykiem, historykiem astronomii, autorem książek "Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej" i "Księżyc w nauce i kulturze zachodu".
rozwiń zwiń