Jan Józef Szczepański. Pisarz zwrócony ku życiu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 18:00
W 95. rocznicę urodzin znakomitego eseisty, tłumacza i podróżnika w audycji "Strefa literatury" przyjrzymy się jego najciekawszym dokonaniom literackim.
Jan Józef Szczepański
Jan Józef Szczepański Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Urodzony 12 stycznia 1919 roku Jan Józef Szczepański z wykształcenia był orientalistą. Uczestniczył w kampanii wrześniowej i walczył w partyzantce. Po wojnie związał się z "Tygodnikiem Powszechnym". Był ostatnim prezesem  Związku Literatów Polskich rozwiązanego przez władze w stanie wojennym. Pozostawił po sobie między innymi tomy opowiadań, w których mierzy się z legendą walk partyzanckich, i opowieść o klęsce wrześniowej "Polska jesień", a także dokumentalno-historyczny zapis zmagań pisarzy z rzeczywistością PRL-u w książce pt. "Kadencja".

Na audycję poświęconą Janowi Józefowi Szczepańskiemu zaprasza Ewa Stocka Kalinowska.

12 stycznia (niedziela), godz. 18.00 - 19.00

Zobacz więcej na temat: Jan Józef Szczepański
Czytaj także

Jana Józefa Szczepańskiego zapiski z podróży i lektur

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 16:43
- Lata 1957-1963 to bardzo ważne lata, rónież dla Jana Józefa Szczepańskiego. Ten ogromny tom to właściwie zebrane razem trzy powieści podróżnicze - mówi o książce Iwona Smolka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Józef Szczepański doskonalił się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:35
- Miał wielkie cele, a jednocześnie charakteryzowały go skromność, wstydliwość. Dobierał takie środki wyrazu, które nie wskazywały na autora, a na przedmiot. Wyróżniało się tym. Zawsze stawiał siebie poza blaskiem reflektorów - wspomina Andrzej Werner.
rozwiń zwiń