Wyspiański 2014 – jak to wygląda

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 18:30
Jak dziś przedstawiane są dramaty Wyspiańskiego? Czy przy ich wystawianiu potrzebne są dodatkowe zabiegi inscenizacyjne? Jak wypadają na tle legendarnych spektakli Konrada Swinarskiego i Jerzego Grzegorzewskiego? O tym porozmawiamy w audycji z cyklu "Teatralna loża Andrzeja Matula".
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1902 roku
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1902 rokuFoto: Wikipedia, domena publiczna/Muzeum Narodowe w Warszawie

Stanisław Wyspiański to taki człowiek teatru, o którym myślimy, że wszystko, co stworzył, jest i powinno być zawsze postrzegane współcześnie. Wszystko to, co miał do powiedzenia o świecie, historii, sztuce, teatrze, nadal jest bardzo ważne jako wypowiedź w naszej codzienności.

Tak się złożyło, że ostatnio - bez żadnej histerii powodowanej jubileuszami - zaczął się wysyp Wyspiańskiego w teatrze. Coraz częściej dochodzi do inscenizacji dramatów Wyspiańskiego, choć nie zawsze jest to stricte związane z konkretnymi dramatami - a z Wyspiańskim w ogóle.

Gośćmi "Sezonu na Dwójkę" w cyklu "Teatralna loża Andrzeja Matula" będą: prof. Barbara Osterloff, prorektor Akademii Teatralnej w Warszawie, Paweł Łysak, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, oraz prof. dr hab. Jacek Popiel, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na audycję zapraszają Andrzej Matul i Konrad Szczebiot.

29 stycznia (środa), godz. 18.00-19.00

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Stanisław Wyspiański TEATR
Czytaj także

Ostatnie "Wesele" tego roku

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 09:00
W "Wybieram Dwójkę" m.in. o najnowszych premierach teatralnych – w Warszawie i w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Godzina czystych słów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 14:00
"Wesele” jest dziś o tym, że należy „Weselu” dać wybrzmieć na czysto. Nie gmerać w nim, nie międlić go, nie naginać, nie dławić. Trzeba po prostu łapy swoje - za plecy przełożyć. I tyle.
rozwiń zwiń