To wstrętne szekspirowskie... zło. Weź udział w audycji

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 14:00
Zapraszamy na nagranie kolejnej audycji z cyklu "Te wstrętne lektury”. Tym razem porozmawiamy o Szekspirowskim "Makbecie".
Thodore Chassriau, Makbet i Banko spotykają po raz pierwszy czarownice
Théodore Chassériau, "Makbet i Banko spotykają po raz pierwszy czarownice"Foto: wikipedia, domena publiczna

W Studiu PR im. Władysława Szpilmana (al. Niepodległości 77/85) spotykamy się w czwartek, 13 lutego, o godz. 16.00. Rezerwacja wejściówek lektury@polskieradio.pl

Tematem audycji będzie zło. Zło, które obecne jest w świecie i w człowieku. Zło, które jest wszędzie. I w przestrzeni realistycznej, i w ludzkiej wyobraźni. Jednak człowiek jest w stanie zapanować nad złem... jeśli chce. Makbet – w swoim obłędnym dążeniu do władzy – nie chce.

Czyli "Makbet" Szekspira i wybitni goście: dr hab. Anna Cetera - z Instytutu Anglistyki UW, znawczyni twórczości Szekspira, oraz Antoni Libera - pisarz, tłumacz i reżyser. Obecni będą również aktorzy grający w szekspirowskich sztukach: Aleksandra Bożek i Jacek Beler z Teatru Powszechnego.

Przygotowaliśmy nagrody dla uczniów, którzy wezmą udział w debacie – darmowe bilety do Teatru Współczesnego w Warszawie na "Hamleta" w reżyserii Macieja Englerta z Borysem Szycem w tytułowej roli oraz na spektakl "Romeo i Julia" w reżyserii Grażyny Kani w warszawskim Teatrze Powszechnym, a także egzemplarze dzieł Szekspira w najnowszym przekładzie Piotra Kamińskiego, ufundowane przez Wydawnictwo W.A.B.
Na audycję "Te wstrętne lektury" zaprasza Hanna Maria Giza.

mm/jp

Czytaj także

Piotr Kamiński: Szekspir potrafi być wprost nadzwyczajnie wulgarny

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 12:14
Zdaniem gościa Dwójki, wybitny dramaturg pisał tak, aby pojął go każdy widz, niezależnie od pozycji społecznej. – Język jego utworów musiał trafić i do pierwszych lóż, i do parteru – opowiadał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuki podpisane przez innych autorów napisał Szekspir? Widać jego wpływ

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 09:54
Badania komputerowe pod kierunkiem prof. Jonathana Bate'a, który przeanalizował wszystkie znane sztuki epoki elżbietańskiej, wykazały wpływ Williama Szekspira na trzy sztuki teatralne przypisywane innym autorom.
rozwiń zwiń