Stulecie Panufnika - pierwsze spotkanie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 16:00
Z okazji setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych temu wybitnemu kompozytorowi i dyrygentowi.
Camilla Jeseel-Panufnik w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na wernisażu wystawy fotograficznej poświęconej Andrzejowi Panufnikowi.  Warszawa, 1998 r.
Camilla Jeseel-Panufnik w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na wernisażu wystawy fotograficznej poświęconej Andrzejowi Panufnikowi. Warszawa, 1998 r.Foto: PAP/CAF Radek Pietruszka

Sylwetkę i twórczość artysty ukazywać będziemy na tle najważniejszych wydarzeń XX wieku, których Panufnik był świadkiem i uczestnikiem: I i II wojny światowej, totalitaryzmów, Europy podzielonej żelazną kurtyną oraz przemian społeczno-politycznych po 1989 roku.

Opowiemy także o jego rodzinie, o latach nauki w Konserwatorium Warszawskim oraz w Wiedniu, Paryżu i Londynie. Przyjrzymy się muzycznej działalności Andrzeja Panufnika podczas okupacji, roli, jaką pełnił w odbudowującej się po wojnie Polsce Ludowej, ucieczce do Wielkiej Brytanii, a także działalności dyrygenckiej i kompozytorskiej w nowej ojczyźnie. Odwiedzimy również dom kompozytora w Twickenham, porozmawiamy z jego żoną - Lady Camillą Panufnik - oraz dziećmi: Roxanną i Jeremym. Spotkamy się też z muzykami, dla których Andrzej Panufnik pisał swoje kompozycje.
Gościem pierwszej audycji z cyklu "Stulecie Panufnika” będzie dr Beata Bolesławska-Lewandowska, muzykolog, autorka monografii poświęconej Andrzejowi Panufnikowi. Sięgniemy również do archiwum Polskiego Radia oraz Radia Wolna Europa.  
Na "Przestrzenie kultury" zapraszają: Agata Kwiecińska, Michał Nowak i Barbara Schabowska.

15 lutego (sobota), godz. 12.00-13.00

Czytaj także

Dwójka w domu Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 14:00
- Na długo przed odejściem żartował, że jeśli będę - jak stereotypowa wdowa - zabiegać o wykonania jego muzyki, to on wróci i będzie mnie okrutnie straszył - wspominała Lady Camilla Panufnik w rozmowie z radiową Dwójką przy okazji brytyjskiej inauguracji obchodów setnej rocznicy urodzin znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Renato Rivolta: radiowa orkiestra powiedziała mi, jak grać Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 18:00
- Andrzej Panufnik nie był, w przeciwieństwie do Witolda Lutosławskiego, kompozytorem "intelektualnym", podążającymi za europejskimi tendencjami awangardowymi. Mimo to wypracował własny, oryginalny styl - mówił włoski dyrygent, zapraszając na kolejny koncert festiwalu "Łańcuch XI".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panufnik i Lutosławski – szkic do wspólnego portretu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 21:00
- Lutosławski to ktoś, komu udało się stworzyć bardzo osobisty styl. Takiego piętna osobowości nie widać w muzyce Panufnika – porównywał w Dwójce Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń