Ocalone opowieści polskich Żydów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 20:55
W czwartkowym "Notatniku Dwójki" spotkamy się z Anką Grupińską, autorką książki "12 opowieści żydowskich" - zbiorze historii polskich Żydów, którzy jeszcze pamiętają zaginiony świat wielokulturowej społeczności naszego kraju.
Fragment okładki książki 12 opowieści żydowskich Anki Grupińskiej
Fragment okładki książki "12 opowieści żydowskich" Anki Grupińskiej Foto: wyd. Czarne/mat. prasowe

Okładka
Okładka książki; foto: mat. prasowe wyd. Czarne

Bohaterów dwunastu historii łączy to, że dzieciństwo lub młodość spędzili w międzywojennej Polsce, przeżyli Zagładę i w Polsce powojennej zostali. Wiele ich też dzieli. Pochodzą z różnych żydowskich rodzin, zamożnych lub ubogich, tradycyjnych lub zasymilowanych, religijnych, syjonistycznych, bundowskich. Różne są ich doświadczenia i przekonania. Opowiadają po kilkudziesięciu latach o swoim dzieciństwie, o rodzicach i dziadkach, o życiu codziennym i świętach, o szkole, kolegach i nauczycielach. Mówią o czasie Zagłady i często trudnym życiu w PRL. Dzięki książce Anki Grupińskiej ten miniony świat na chwilę znów ożywa w ich opowieściach, ciepłych, wzruszających, a czasem tragicznych.

 

Na spotkanie z autorką książki w "Notatniku Dwójki" zaprasza Joanna Szwedowska.

20 lutego (czwartek), godz. 15.00-15.30

Wydawnictwo Czarne/mc

Czytaj także

Paradoks Karskiego: od zwolennika sanacji do "chrześcijańskiego Żyda"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 21:00
- To była skomplikowana, pełna paradoksów osobowość. I dlatego właśnie fascynująca - mówi o Janie Karskim publicysta Maciej Wierzyński. Dlaczego to właśnie słynny emisariusz stał się ikoną Sprawiedliwego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś prawdziwych kibuców już nie ma...

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 10:00
Wielki żydowski przywódca Ben Gurion uważał, że najlepsi Żydzi mieszkają w kibucach. Dziś ta jedna ze sztandarowych instytucji życia społecznego w Izraelu powoli zamienia się w miejsce generujące przede wszystkich ruch turystyczny.
rozwiń zwiń