- Całe życie osobiste poświęcił na badanie ówczesnej, w granicach przedrozbiorowych, Rzeczpospolitej - opowiada Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, koordynator Roku Oskara Kolberga. - Dokumentował wszystko to, co z kulturą było związane: pieśni, tańce, obrzędy, legendy i obyczaje, sposób mowy, a także ubiory.
Na początku swej zawodowej drogi Oskar Kolberg był jednak przede wszystkim kompozytorem. Wraz z Fryderykiem Chopinem uczyli się u tego samego mistrza - Józefa Elsnera. Zdobytą wiedzę wykorzystywał w rozwijaniu późniejszej pasji i pracy. - Przełomowym momentem, w którym zaczął zbierać i kolekcjonować pamiątki kultury i tradycji, była wycieczka do Czerska, którą odbył wraz z przyjaciółmi - mówi Klara Siewicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie w "Poranku OnLine". - Jednak spisywanie ludowych pieśni okazało się zadaniem bardzo trudnym, bo ciężko w zapisie nutowym ująć pokrzykiwania, zaśpiewy. Kolberg sam wymyślił więc specjalne zapisy.
Oskar Kolberg fot. W. Rzewuski, ze zbiorów
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze,
za zgodą IMIT
Był pionierem w dziedzinie etnografii. I choć, jako wykształcony ekonom zarabiał dobrze, na realizację swojej pasji poświęcił cały majątek. Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze, nieopodal Radomia, a gdy umierał w wieku 73 lat, swoje prace i resztki pieniędzy przekazał różnym instytucjom, m.in. Polskiej Akademii Umiejętności. Z powodu braku funduszy także część jego dzieł do dziś nie została wydana. - Teraz, w 200. rocznicę urodzin, mamy już ok. 85 tomów prac Oskara Kolberga. Za jego życia ukazała się tylko połowa - mówi Kosowski. - Liczymy na to, że Rok Kolberga przysłuży się temu, byśmy mogli wreszcie zacząć dysponować jego pełną spuścizną.
Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Martyny Ogonek o życiu Oskara Kolberga, o jego twórczości zaś Andrzej Kosowski, opowie w Czwórce w Czwartek (20.02.), w audycji "Stacja Kultura" . Od wtorku (18.02.) do piątku (21.02.) w "Poranku OnLine" zapraszamy na materiały o sylwetkach współczesnych twórców, którzy do dziś czerpią z podwalin, stworzonych przez Oskara Kolberga, m.in. z zespołem Daga Dana.
(kd/pj)