"Trans-Atlantyk" - od Ojczyzny do Synczyzny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 10:00
Przed Dwójkową lekturą "Trans-Atlantyku" w "Sezonie na Dwójkę" posłuchamy rozmowy o tej słynnej powieści, jednym z pierwszych dzieł pisarza pisanych i wydanych na emigracji.
Witold Gombrowicz - zdjęcie z polskiego paszportu
Witold Gombrowicz - zdjęcie z polskiego paszportuFoto: Wikimedia/CC

Choć "Trans-Atlantyk" nie jest dziełem autobiograficznym, możemy doszukać się w nim wielu elementów z życiorysu Witolda Gombrowicza. Podobnie jak narrator i główny bohater powieści imieniem Witold autor książki od 1939 r. mieszkał w Argentynie, gdzie przypłynął na pokładzie statku Chrobry. Faktem jest to, że niemówiący po hiszpańsku pisarz znalazł się w trudnym położeniu finansowym, a także to, że pracował później jako urzędnik. Osobiste przeżycia autora przełożone w formie groteskowej stylizacji stały się kanwą jego powieści.

>>>Posłuchaj nagrań związanych z Witoldem Gombrowiczem w serwisie specjalnym Radia Wolności<<<

"Trans-Atlantyk" ukazał się wraz ze "Ślubem" w Paryżu w 1953 roku, jako pierwszy tom Biblioteki "Kultury". Dokonana w dziele ostra krytyka polskości spotkała się z niechęcią polskich emigrantów. Do dziś dzieło, wyrwane z kontekstu ściśle literackiego, bywa czasem przedmiotem gry politycznej.

O powieści, a także o jej odbiorze dawniej i dziś w "Sezonie na Dwójkę" rozmawiać będą: prof. Jerzy Jarzębski, Mikołaj Grabowski i Krzysztof Globisz, który od 20 lutego na antenie Dwójki czyta "Trans-Atlantyk".

Na audycję zaprasza Anna Lisiecka.

20 lutego (czwartek), godz. 18.00-19.00

mc

Czytaj także

Gombrowicz i "cieplarniana młodzież"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 09:00
- Do Gombrowicza nie można podejść przez przypadek. Do niego trzeba się długo zabierać - podkreślała w "Poranku Dwójki" Agata Duda-Gracz, reżyserka "Iwony, Księżniczki Burgunda" w Teatrze Jaracza w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trans-Atlantyk" Gombrowicza – czytamy w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 10:00
Bezkompromisowy portret Polaków na emigracji, wspaniała groteskowa stylizacja, świadectwo walki z polską Formą. "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza w interpretacji Krzysztofa Globisza już od 20 lutego, zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepan Twardoch o polskiej skłonności do autodestrukcji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 20:00
– Wszyscy kochają pewną ideę Polski, jednak jej realizacje są powszechnie nienawidzone i źle się kończą – mówił w Dwójce Szczepan Twardoch. – Pan jako pisarz interesująco formułuje pewne paradoksy, lecz spojrzenie literackie powinno zakładać wielowymiarowość – odpowiadał dr Łukasz Tischner.
rozwiń zwiń