Kultura dla niepełnosprawnych. Transmisja wideo!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 15:46
Czwartkowy "Sezon na Dwójkę" poświęcimy udziałowi osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym. Dzięki transmisji wideo oraz tłumaczeniu na język migowy, audycja dostępna będzie również dla osób niesłyszących. Czekamy na e-maile z pytaniami!
Nowe multimedialne studio emisyjne Dwójki
Nowe multimedialne studio emisyjne DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W krajach rozwijających się osoby niewidome mają dostęp tylko do 1% książek dostępnych na rynku – a jak jest w Polsce? Czy kina, teatry, muzea i galerie sztuki są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych? Jak traktat z Marrakeszu zmieni dostęp do utworów drukowanych? Ile produkowanych w Polsce filmów posiada audiodeskrypcję i transkrypcję? Jakie kroki już zostały podjęte, by umożliwić osobom niepełnosprawnym pełniejsze uczestnictwo w życiu kulturalnym?

Gośćmi "Sezonu na Dwójkę" w nowym multimedialnym studiu emisyjnym Programu 2 będą: Prezes Polskiej Izby Książki Grażyna Szarszewska , Anna Sienkiewicz-Rogowska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński oraz Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier.

Dyskusję na język migowy przetłumaczy Tomasz Smakowski .

Czekamy na Państwa głosy w dyskusji - mailowo sezonnadwojke@polskieradio.pl oraz pod numerem telefonu 22 645 22 22 w trakcie audycji.

Na audycję zaprasza Paweł Siwek.

6 marca (czwartek), godz. 18.00-19.00

mc

Czytaj także

Świat niewidomych w Polsce. "Można normalnie żyć"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 16:48
– Edukacja osoby niewidomej jest bardzo ważna: by ta mogła maksymalnie wykorzystać inne zmysły, by poznała jak najwięcej przydatnych technik. By człowiek mógł zrozumieć świat, wejść w niego i go współtworzyć – podkreślał w Dwójce Władysław Lucjan Gołąb prawnik, działacz społeczny, żołnierz AK, który stracił wzrok w 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabierz laskę do kina!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 19:50
- Pełny koszt przygotowania audiodeskrypcji do filmu lub spektaklu nie przekracza 10 tysięcy złotych. I mimo wielomilionowych budżetów rzadko się taką inicjatywę podejmuje - zwraca uwagę Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier, która organizuje akcję "Zabierz laskę do kina".
rozwiń zwiń