Od 50 lat nad Odrą słychać jazz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 15:25
W piątkowym jazzowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o jubileuszowym 50. Festiwalu Jazz nad Odrą. Festiwal ten, obok Jazz Jamboree i krakowskich Zaduszek Jazzowych, to jeden z najstarszych polskich festiwali jazzowych.
Od 50 lat nad Odrą słychać jazz
Foto: materiały prasowe

Narodził się w 1964 roku w kultowym klubie studenckim Pałacyk. Od chwili powstania odgrywał znaczącą rolę na polskiej scenie muzycznej. Zdobycie nagrody w festiwalowym konkursie, zauważenie przez jury czy krytyków stanowiło dla młodych muzyków przepustkę do profesjonalnej kariery. Konkurs, który w pierwszych latach istnienia festiwalu był jego najważniejszym elementem, wyłonił tak wielkie indywidualności polskiej sceny jazzowej jak : Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Andrzej Zaucha... Lista jest bardzo długa i bardzo piękna.

Z biegiem lat profil festiwalu uległ zmianie, pojawiało się coraz więcej gwiazd europejskiego i światowego jazzu (takie były oczekiwania festiwalowej publiczności), ale konkurs wyłaniający "indywidualność jazzową" pozostaje w dalszym ciągu "solą" imprezy. Gośćmi "Poranka Dwójki" po 8.35 będą Piotr Baron i Wojciech Siwek.

Po 7.35 zaprosimy do warszawskiej Kordegardy na  wystawę zdjęć wybitnego jazzmana Krzysztofa Komedy wykonanych przez Marka Karewicza.

Poza tym w audycji prezentacja kolejnej książki z cyklu "25 książek na 25 -lecie" o 7.20, a po 7.45 nowy odcinek "Archiwalni". Nie zabraknie "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki wybiera Henryk Waniek) i oczywiście płyty tygodnia. Jest nią album, na którym uwertury Stanisława Moniuszki gra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

Na audycję zaprasza Paweł Sawicki.

4 kwietnia (piątek), godz. 6.00-9.00

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Jazz Odra Wrocław
Czytaj także

Znikają białe plamy w historii polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 09:00
A to za sprawą multimedialnej pracy Andrzeja Wasylewskiego "Jazzowe dzieje Polaków", złożonej z książki i filmu. - Chciałem opowiedzieć o tym, czego do tej pory nie opowiedziano - mówił w Dwójce wybitny dokumentalista jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bill Frisell i piękni marzyciele

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 18:05
Wielbiciele twórczości wyjątkowego pod każdym względem gitarzysty Billa Frisella będą mieli okazję podziwiać tego mistrza brzmień i nowatorskich pomysłów muzycznych na koncercie w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Frisell przedstawi utwory z krążka "Beautiful Dreamers".
rozwiń zwiń