Festiwal podejmuje próbę refleksji nad podstawowymi pytaniami filozofii, teologii i kultury przez pryzmat sztuki skupionej wokół wątków pasyjnych, żałobnych, wielkopostnych i wielkanocnych, rodowodem sięgających osiemnastowiecznej Polski. "Gorzkie Żale" łączą odmienne środki wyrazu artystycznego - teatr, literaturę, muzykę, wystawy. W tym roku odbędzie się dniach 29 marca - 13 kwietnia, a motywem przewodnim programu będzie "40 dni na pustyni”.
W "Poranku Dwójki" dyrektor artystyczny festiwalu Redbad Klynstra powiedział, że metafora pustyni jako pewnego stanu ducha narzuciła mu się, gdy rozmyślał nad sensem Wielkiego Postu. – Zależało mi na silnym obrazie, który zakotwiczyłby ten stan na całe 40 dni dochodzenia do Wielkiejnocy – opowiadał. – Pragnę, by ten stan udało się utrzymać, bowiem w tak wielkim mieście jak Warszawa, pełnym zgiełku i mnogości propozycji, najtrudniej pozostać na tej pustyni – powiedział.
W tym roku organizatorzy festiwalu "Gorzkie Żale" chcą pokazać, że czas spędzony wspólnie na spektaklach, koncertach, dyskusjach oraz warsztatach - poprzez swoje wartości uniwersalne - może być czasem refleksji dla każdego, niekoniecznie katolika.
***
W audycji rozmawialiśmy także na temat ogólnopolskiego projektu "Dotknij Teatru".
Nie zabrakło "Płyty tygodnia" - w tym tygodniu jest to "Jazz at the Philharmonic", czyli zapis koncertu, który odbył się w styczniu ubiegłego roku w Miami na Florydzie z udziałem artystów klasycznych i jazzmanów. Wśród wykonawców: Bobby McFerrin, Chick Corea, Dave Grusin i Terence Blanchard. Podwójny, składający się z części audio i wideo album został opublikowany przez firmę Sony Music.
Zaprezentowaliśmy również kolejną pozycję z cyklu "25 książek na 25-lecie", "Archiwalnię" oraz "Piosenkę z rekomendacją" (w tym tygodniu usłyszymy propozycje Agaty Sapiehy).
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.
mc