Sean O'Faolain z ciepłą ironią o Irlandczykach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 22:45
W piątkowej "Czytelni" zapraszamy na rozmowę o książkach: "Cud dwa razy się nie zdarza. Opowiadania wybrane" Seana O'Faolaina oraz "Neapol ’44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch" Normana Lewisa.
Irlandczycy na Starym Rynku w Poznaniu, przed meczem piłkarskich mistrzostw Europy z Włochami
Irlandczycy na Starym Rynku w Poznaniu, przed meczem piłkarskich mistrzostw Europy z WłochamiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

/

"Cud dwa razy się nie zdarza. Opowiadania wybrane" stanowią przegląd imponującego objętością i różnorodnością dorobku irlandzkiego mistrza short story. Polski czytelnik odnajdzie w jego opowiadaniach, pisanych na przestrzeni ponad 60 lat, klimat nostalgii i niespełnień znany z utworów Czechowa. W opowiadaniach, powieściach i autobiografii "Vive moi" O’Faolain portretował swych rodaków przenikliwie, dostrzegając przejawy ich zaściankowości i hipokryzji, ale zarazem z wyrozumiałością i humorem. W rozmowie z córką Julią, także cenioną pisarką, powiedział kiedyś: „Wszystko, co piszę, jest romantyczne. Ale wiem też, że po to, by zachować zdrowy rozsądek i równowagę, niezbędna jest domieszka ironii. Ironia jest tym, co ratuje mnie przed wpadnięciem w ckliwość”. (materiały wydawnictwa sic!)

 

W audycji opowiemy też o książce "Neapol ’44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch" Normana Lewisa. Autor trafił do Włoch jako oficer komórki brytyjskiego wywiadu dołączonej do sztabu Amerykańskiej Piątej Armii. Młody Brytyjczyk nie spodziewał się, że rok później będzie wyjeżdżał z dziennikiem pełnym wspomnień o niezwykłym mieście i jego mieszkańcach. (materiały wydawnictwa Czarne) .

/

Na audycję zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

 

25 kwietnia (piątek), godz. 17.30-18.00

bch/jp

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Ostentacyjny konserwatyzm Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:00
– To książka stricte modernistyczna. Mogłaby równie dobrze zostać napisana w latach 20. ubiegłego wieku – mówił w Dwójce Piotr Kofta w dyskusji o najnowszej powieści Pawła Huellego pt. "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azja - krzywe zwierciadło amerykańskiego snu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 18:00
- Mamy tu do czynienia z przeniesieniem schematu american dream w realia chaotycznej Azji. To parodia narracji o karierze "od pucybuta do milionera" - mówił w Dwójce Piotr Kofta o powieści Mohsina Hamida "Jak zostać obrzydliwie bogatym w rozwijającej się Azji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herta Müller głośno mówi, co przeżyła

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 09:00
– Müller nie wyrzeka się swoich korzeni i korzysta z lokalnej kultury ludowej banackich Niemców. Z jednej strony czuje, że musi oddzielić się od sowieckiej dyktatury, a z drugiej pragnie zmierzyć się z historią winy w swojej rodzinie – mówił w Dwójce o nowej książce Herty Müller "Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń