Co szóste euro pochodzące z funduszy strukturalnych na kulturę zostało wydane w Polsce. Na dofinansowanie projektów dotyczących ochrony zabytków oraz budowy i remontów filharmonii, oper, muzeów, bibliotek czy placówek szkolnictwa artystycznego z funduszy unijnych wydatkowano w sumie 4,8 mld zł. Pod względem wykorzystania środków na kulturę w latach 2007-2013 Polska stała się liderem wśród państw europejskich.
- Wykorzystaliśmy około 108% środków europejskich dedykowanych na kulturę, czyli więcej niż planowaliśmy.To budzi pozytywną zazdrość ze strony naszych europejskich partnerów, którzy doceniają nie tylko dynamiczny rozwój instytucji, ale też pełne sale i wysoki poziom wydarzeń artystycznych - podkreślał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
>>>Bogdan Zdrojewski w Dwójce o sytuacji polskiej kultury w roku 2014<<<
Bogdan Zdrojewski mówił, że najbardziej dumny jest z tych projektów, które początkowo sprawiały największe kłopoty, jak np. budowa gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej czy sali filharmonicznej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - Jestem bardzo zadowolony z tempa realizacji tej ostatniej inwestycji. Jest to wspólne dziecko pani Wnuk-Nazarowej, władz samorządowych i Ministerstwa Kultury. Projekt ten miał na początku ocenę negatywną, ale Katowice dzięki niej i inwestycji w Muzeum Śląskie będą zupełnie innym miastem - dodawał w rozmowie z Barbarą Schabowską.
Dzięki środkom z Unii Europejskiej udało się też zrealizować wiele inwestycji w mniejszych ośrodkach miejskich. Zdaniem Ministra jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji kulturalnej.
- Polska kultura z punktu widzenia infrastruktury jest w kompletnie innym miejscu niż jeszcze kilka lat temu. Możemy powiedzieć, że awansowaliśmy do pierwszej piątki państw europejskich, które pokazują, że w obszarze kultury mają uzasadnione aspiracje.
Więcej na ten temat - w nagraniu "Poranka Dwójki".
bch, pg