Dżins rządzi

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 17:20
Na ile moda w PRL-u miała charakter estetyczny, a w jakiej mierze była częścią polityki? Między innymi o tym porozmawiamy w sobotnie południe.
Dżins rządzi
Foto: fot. sxc.hu/cc

Polska Ludowa miała z modą problem. Jako część kapitalistycznego świata nie pasowała ona do komunistycznej utopii, w której lud miał wyzwolić się od kaprysów projektantów. Ubranie miało być schludne i wygodne, z pewnością zaś nie ekstrawaganckie. Sam termin "moda" próbowano nawet zastąpić pojęciem "kultura odzieżowa". Polacy woleli jednak wzorować się na upodobaniach społeczeństw Zachodu. Stąd popularność dżinsów, mini i dzwonów.

Jaki wpływ na te upodobania miały przedwojenne przekonania, zgodnie z którymi elegancja utożsamiana była z tym, co noszono w Paryżu? Na ile moda miała charakter estetyczny, a w jakiej mierze była częścią polityki? Czy centralnie zarządzana gospodarka nadążała za zmieniającymi się trendami?

Gośćmi audycji "Za kurtyną PRL-u" będą: dr Anna Pelka - historyk sztuki z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium, autorka właśnie wydanej książki "Z politycznym fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD", oraz Barbara Hoff - również historyk sztuki, dziennikarka i czołowa polska projektantka mody.

Zapraszają Agata Kwiecińska i Michał Nowak.

10 maja (sobota), godz. 12.00-13.00

mm/mc

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KULTURA moda PRL
Czytaj także

Pierwsze magnetowidy sprowadził do Polski "Krwawy Maciek"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 23:00
Miało to miejsce pod koniec lat 70. To był dopiero początek ewolucji. Kilka lat później obywatele PRL spotykali się już całymi rodzinami, by wspólnie oglądać "filmy instruktażowe", a za najwybitniejszego aktora uznawali Arnolda Schwarzeneggera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turecki sweter badylarza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:00
- Ilekroć pojawia się szklarnia w PRL-owskim kinie, oznacza to, że zaraz będą kłopoty - o prawdach i mitach na temat badylarzy, jak złośliwie nazywano hodowców kwiatów i warzyw, opowiadał w Dwójce dr Patryk Wasiak z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Benzyna i skarpety zamiast narkotyków i uranu. Czarny rynek w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 21:00
– Do końca lat 50. na PRL-owskim czarnym rynku działali ludzie, którzy uczyli się nielegalnego handlu podczas II wojny światowej – mówił w Dwójce prof. Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego UW, autor książki "Tylnymi drzwiami. »Czarny rynek« w Polsce 1944-1989".
rozwiń zwiń