Ciemne miejsca biografii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 23:55
Tajemnica żydowskiego pochodzenia, trauma nieludzkich sowieckich łagrów, polityczna emigracja po 1945 r., samobójcza śmierć pierwszej żony... W dniu 95. urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w "Sezonie na Dwójkę" porozmawiamy o trudnych sprawach jego biografii.
Fragment obrazu Pokutująca Maria Magdalena Georgesa de La Toura
Fragment obrazu "Pokutująca Maria Magdalena" Georges'a de La TouraFoto: Wikipedia/domena publiczna

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 r. w Kielcach. Debiutował w prasie międzywojennej jako krytyk literacki. Aresztowany w czasie wojny i uwięziony w łagrze na Syberii, opuścił ZSRR z Armią Andersa i walczył pod Monte Casino. W 1947 r. był współzałożycielem wydawanej wówczas w Rzymie "Kultury". Później osiadł w Londynie, a w 1952 r. przeniósł się do Włoch.
Zobacz serwis specjalny "Gustaw Herling-Grudziński" >>>

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Za temat swego pisarstwa obierał opór stawiany przez człowieka różnym postaciom nicości - totalitaryzmom, religijnemu zwątpieniu czy poczuciu egzystencjalnego osamotnienia. Zmarł nocą z 4 na 5 lipca 2000 r. w Neapolu.
95. urodziny Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Audycje specjalne w Dwójce >>>

O trudnych sprawach życiorysu pisarza Dorota Gacek porozmawia w "Sezonie na Dwójkę" z prof. Włodzimierzem Boleckim, autorem m.in. wywiadów-rzek z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim: "Rozmów w Dragonei" i "Rozmów w Neapolu", a także zbioru esejów i rozpraw pt. "Ciemna miłość".

20 maja (wtorek), godz. 18.00-19.00

Gustaw Herling-Grudziński w Radiach Wolności>>>

mc/jp

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 05:42
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński wraca do Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 18:00
We wtorek 20 maja przypada 95. rocznica urodzin wybitnego pisarza. Z tej okazji przypominamy wspomnienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego nagrane specjalnie dla radiowej Dwójki w 1994 roku, podczas jego pierwszego pobytu w wolnej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyć całym sobą w słowie. Dzień Herlinga-Grudzińskiego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 14:49
Gdyby żył, we wtorek 20 maja skończyłby 95 lat. Cały ten dzień poświęciliśmy osobie i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, eseisty, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, autora słynnego "Innego świata" oraz "Dziennika pisanego nocą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neapol - przybrane miasto Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 22:30
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" Marta Herling opowie o swoim ojcu Gustawie Herlingu-Grudzińskim, o jego Neapolu, o godzeniu się ze sobą, a także o łowieniu ryb i miłości do polityki. 20 maja mija 95. rocznica urodzin pisarza.
rozwiń zwiń