Pierwsze wolne wybory i Niespodzianka

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 10:00
W poniedziałkowych "Opowieściach po zmroku" wysłuchamy wspomnień o byłej kawiarni Niespodzianka na pl. Konstytucji w Warszawie, gdzie w 1989 r. mieścił się komitet wyborczy Solidarności.
Siedziba biura wyborczego Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego Solidarności w kawiarni Niespodzianka przy placu Konstytucji.
Siedziba biura wyborczego Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego Solidarności w kawiarni Niespodzianka przy placu Konstytucji.Foto: PAP/Jan Bogacz

Tam działacze niepodległościowego ruchu związkowego i liczni wolontariusze przygotowywali pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce.
Rok 1989 - serwis specjalny >>>

O tym, co działo się w Niespodziance w czerwcu 1989 roku, opowiedzą uczestnicy tamtych zdarzeń - Bartłomiej Piotrowski i Mirosław Odorowski, członkowie NSZZ "Solidarność".

Na "Opowieści o zmroku" zapraszają Anna Lisiecka i Ewa Stocka-Kalinowska.

2 czerwca (poniedziałek), godz. 21.30-22.30

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Solidarność wybory w Polsce
Czytaj także

4 czerwca. 25 lat później

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 18:50
Przez dwa tygodnie w specjalnym cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy wspomnień i refleksji ludzi kultury związanych z dniem 4 czerwca 1989 roku. W środę, 4 czerwca, podzieli się nimi Joanna Szczepkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Bugajski: nadal uczymy się, czym jest wolność

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 13:00
– Mam wrażenie, że Polska dopiero krzepnie po gwałtownych zmianach 1989 r. Ludzie wciąż czują się zdezorientowani, nie potrafią korzystać z demokracji w ten sam sposób, co społeczeństwa zachodnie – mówił w Dwójce reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Ryszard Bugajski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzeba wyjechać z Polski, żeby docenić ten kraj

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 13:00
- Jeśli ktoś narzeka, że nic się nie zmieniło od upadku komuny, to mi się z nim nawet nie chce rozmawiać - mówił w Dwójce Tomasz Piotrowski, dziennikarz, pracownik białostockiego oddziału IPN, który w Dwójce wspominał lata polskiej transformacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 1989 roku monopol państwa na szkolnictwo został przełamany

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:00
- Po wyborach powstały pierwsze niepubliczne szkoły w Polsce. Rodzice i nauczyciele sami wynajdowali lokale, odnawiali je, zwozili ławki. Ta obywatelska atmosfera później już się nie powtórzyła - opowiadał w Dwójce Wojciech Starzyński, działacz społeczny, twórca pierwszego Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabella Cywińska: nie wyobrażałam sobie, że mogłabym nie głosować

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 16:59
– Przez 25 lat nie udało nam się nauczyć Polaków poczucia tożsamości i wspólnoty. Dziś nie rozumiemy, że, gdy jesteśmy wolni, nasz głos się liczy, choć jest tylko jeden – mówiła w Dwójce Izabella Cywińska, reżyser i minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń