85. urodziny Bogusława Schaeffera

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 21:00
Wybitnemu kompozytorowi i dramaturgowi poświęcony będzie piątkowy "Notatnik Dwójki".

To chyba jeden z najbardziej wszechstronnych twórców współczesnych, nie tylko w Polsce. Choć jest przede wszystkim kompozytorem, to także jego dorobek dramaturgiczny (m.in."Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", "Audiencje", "Kwartet dla czterech aktorów", "Próby") wystarczyłby na niejedną literacką biografię.

Bogusław Schaeffer jest także doktorem filozofii, grafikiem, cenionym teoretykiem i krytykiem muzycznym. Jego praca "Nowa muzyka. Problemy współczesnej techniki kompozytorskiej" (1958) pozostaje wciąż podstawowym źródłem teoretycznym w tej dziedzinie, a "Introduction to Composition" (1976) jest jedynym w swoim rodzaju w światowej literaturze podręcznikiem kompozycji.

Od sześćdziesięciu lat każda praca Schaeffera wywołuje duże zainteresowanie i wzbudza zazwyczaj ogromne kontrowersje. Najwybitniejsze z setek jego kompozycji prezentowane były na wszystkich kontynentach. Podobnie jego sztuki wystawiane były na całym świecie, w tak oryginalnych językach, jak choćby estoński czy japoński.

Na poświęcony Bugusławowi Schaefferowi "Notatnik Dwójki" w dniu jego 85. urodzin zaprasza Beata Stylińska.

6 czerwca (piątek), godz. 15.00-15.30

mm/jp

Czytaj także

Andrzej Panufnik szukał natchnienia w... rutynie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
- On konsekwentnie twierdził, że inspiracja nie przychodzi sama. Trzeba ją wywołać - wspominała swojego małżonka Lady Camilla. Rodzinne gniazdo Panufników w Twickenham odwiedzili Barbara Schabowska i Michał Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Rudnik: na śmietniku znalazłem Holoubka czytającego Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:00
- Moim mistrzem był Władysław Hasior. On potrafił podnieść do rangi sztuki znalezioną na śmietniku lalkę bez głowy. Ja robię to samo z dźwiękowymi odpadami - mówił w Dwójce legendarny radiowy plądrofonista i pionier polskiej muzyki elektroakustycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieżan. Anarchista-dżentelmen i prorok we własnym kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 18:00
- Był akademickim kompozytorem, a jednocześnie rasowym kontestatorem. Dziś jego muzyka okazuje się zaskakująco aktualna - mówił w "Bitej godzinie" Bolesław Błaszczyk, eksperymentujący wiolonczelista i badacza twórczości Andrzeja Bieżana.
rozwiń zwiń