Co psy myślą o ludziach?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:55
Pies to najpopularniejsze zwierzę domowe w Polsce – łączy nas niezwykła rozmaitość wspólnych aktywności oraz głębokie, wielowymiarowe relacje. Dlaczego zwierzę to jest tak ważną częścią naszej kultury? O tym w środowym "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy z autorami książki "Pies też człowiek?".
Co psy myślą o ludziach?
Foto: Glow Images/East News

Zainteresowanie humanistów zwierzętami nie jest przypadkowe i wynika z kluczowego pytania, jakie ludzie stawiają sobie od czasów Arystotelesa – czym człowiek różni się od zwierzęcia. Problemem relacji człowiek–zwierzęta (dziś częściej: człowiek–inne zwierzęta), a także prawami zwierząt oraz możliwością poznania ich umysłów zajmują się filozofowie, etycy, socjolodzy, antropolodzy, historycy, literaturo- i kulturoznawcy. Współczesne badania relacji ludzi i zwierząt wykraczają więc daleko poza nauki przyrodnicze, przy czym wielu badaczy już dawno zrezygnowało z podejścia antropocentrycznego.
Antrozoologia (animal studies) jest coraz popularniejszą, również w Polsce, interdyscyplinarną dziedziną badań naukowych. Zajmuje się relacjami ludzi i zwierząt przede wszystkim z perspektywy naszego gatunku i przemian zachodzących w społeczeństwie. W tym duchu napisana została wydana wiosną tego roku pionierska na polskim rynku książka "Pies też człowiek?”.
Pies to najpopularniejsze zwierzę domowe w Polsce – łączy nas niezwykła rozmaitość wspólnych aktywności oraz głębokie, wielowymiarowe relacje. Autorzy książki pod redakcją Michała Piotra Pręgowskiego i Justyny Włodarczyk postawili sobie za cel zbadanie tych relacji we współczesnej Polsce i opisanie, jak zmieniły się one w ciągu dwudziestu pięciu lat istnienia III Rzeczpospolitej. Jaki obraz nas, ludzi, wyłania się z tych badań? Jak traktujemy dziś psy i jakie miejsce zajmują w przestrzeni społecznej? Dlaczego pies stał się "zwierzęciem medialnym”? Czy w gospodarce wolnorynkowej istnieje "pies-konsument”? Dlaczego zwierzę to jest tak ważną częścią naszej kultury? Wreszcie – co powiedziałyby o nas psy, gdyby mogły mówić?
Na spotkanie ze współautorami (wraz z Magdaleną Dąbrowską, Agnieszką Orłowską, Justyną Włodarczyk) książki "Pies też człowiek?” – Agnieszką Wojtków i Michałem Piotrem Pręgowskim zaprasza Piotr Matwiejczuk.

9 lipca (środa), godz. 18.00-19.00

/

 

bch/mc

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Kolekcjonowanie ptasich jaj jest zabronione

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 18:15
W Polsce nie można zbierać części zwierząt chronionych za wyjątkiem ich piór - wynika z kolejnej audycji Janusza Weissa z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gruziński pies znalazł polską miłość

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 13:00
W zeszłym roku do naszej reporterki, która była na wakacjach w Gruzji, przyplątał się pies. Biała suczka była bardzo ufna i razem z Kasią spędziły cały dzień na plaży w Gonio. Kilka miesięcy później Kasia dowiedziała się, że para z Polski- Gosia i Krystian, którzy także byli na wakacjach w Gruzji, postanowili znaleźć, ściągnąć do Polski i adoptować tego psa. Czy ten zamiar im się uda?
rozwiń zwiń