Zagłada Romów. Czy sztuka może pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 13:00
W 2011 roku 2 sierpnia uznany został przez polski Sejm za Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Gośćmi Dwójki będą artyści zajmujący się tą problematyką.
Niedawno odbyły się obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w 70-lecie tej tragedii
Niedawno odbyły się obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w 70-lecie tej tragediiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W ubiegłym tygodniu w Krakowie oraz Auschwitz-Birkenau upamiętniono 70.rocznicę zagłady Romów. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku w komorze gazowej V obozu Auschitz Hitlerowcy zgładzili wszystkich 2897 żyjących jeszcze w obozie jeńców romskich.
Przy okazji obchodów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się konferencja naukowa poświęcona zagładzie Romów. Organizatorem uroczystości była Międzynarodowa Sieć Organizacji Młodzieżowych Romskich "ternYpe”. Do Krakowa przyjechało ponad 1000 osób z 25 krajów; wśród nich - aktywiści z międzynarodowych organizacji działających na rzecz Romów oraz artyści. Ci ostatni będą bohaterami wtorkowego "Kwadransa bez muzyki”.
W jaki sposób poprzez sztukę można walczyć ze stereotypami i budować więzi pomiędzy ludźmi? O tym opowiedzą m.in. malarka i organizatorka warsztatów Małgorzata Mirga oraz holenderski fotograf Frank Roosendaal, który od lat portretuje polskich Romów.

5 sierpnia (wtorek), godz. 22.45-23.00

mm

Zobacz więcej na temat: Auschwitz Romowie SZTUKA
Czytaj także

Obchody 70. rocznicy zagłady Romów w Auschwitz [zdjęcia]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 16:50
Ponad tysiąc osób z 25 państw uczestniczyło w upamiętnieniu zagłady Romów na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W tym roku przypada 70. rocznica likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów - Zigeunerfamilienlager.
rozwiń zwiń