Wielka Wojna - zapomniany konflikt narodów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 08:50
Podczas I wojny światowej zginęło więcej polskich żołnierzy niż w czasie II. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku oraz okrucieństwa, które miały miejsce w latach 1939-1945, przesłoniły jednak zarówno udział Polaków w Wielkiej Wojnie, jak również ówczesną okupację...
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Foto: Wikipedia/domena publiczna/Royal Engineers No 1 Printing Company.

Tymczasem to właśnie pod Bolimowem armia niemiecka po raz pierwszy użyła broni chemicznej, o Przemyśl toczono ciężkie walki, na Kresach dochodziło do pogromów, a głód cywilów był powszechnym doświadczeniem na polskich terenach.

Jaki był stosunek Polaków do wybuchu wojny? Co obiecywali im zaborcy? Jak walczące armie odnosiły się do mieszkańców polskich miast i wsi? W jakim stopniu I wojna światowa zmieniła stosunki społeczne i narodowościowe na naszych terenach?

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu poświęconego I wojnie światowej >>>

Na te oraz szereg innych pytań postarają się odpowiedzieć goście Michała Nowaka: dr Katarzyna Sierakowska z Instytutu Historii PAN, dr Maciej Górny - współautor książki "Nasza wojna", Roman Matuszewski z Muzeum Wojska Polskiego oraz prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski

Zapraszamy na kolejną audycję z cyklu "O wszystkim z kulturą"

6 sierpnia (środa), godz. 18.00-19.00

(pkur/mm)

Czytaj także

Żydzi w legionach Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 19:00
- Żydzi walczyli na różnych frontach I wojny światowej. Ten okres zaważył na późniejszych relacjach polsko-żydowskich, zarówno sojuszach, jak też animozjach - podkreślała Katarzyna Nowakowska-Sito, Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, oprowadzając Pawła Siwka po wystawie "Żyd, Polak, legionista 1914-1920".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skrzydła Wielkiej Wojny". Śmierć przyszła z nieba

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 11:00
- Noża można użyć do krojenia chleba powszedniego lub do zabicia człowieka - podkreślał dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan, zapraszając na wystawę poświęconą szczególnemu momentowi w historii lotnictwa...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karl Kraus - w obronie prywatności, przeciw Wielkiej Wojnie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 16:00
- Jego antywojenne odczyty w Paryżu w latach 20. XX wieku zrobiły takie wrażenie na profesorach Sorbony, że zgłosili jego kandydaturę do Nagrody Nobla - o znakomitym dziennikarzu austriackim w "Notatniku Dwójki" opowiadała prof.Barbara Surowska.
rozwiń zwiń