Słynna fotografia Olega Matsekha grającego na pianinie przed kordonem policyjnym czy współczesna wersja "Lekcji anatomii" Rembrandta, w której postaci lekarza i jego widzów zastąpili zamaskowani berkutowcy, pochyleni nad ofiarą. Te i inne dzieła sztuki ukraińskiej rewolucji można oglądać w krakowskim Mocaku.
Tytuł wystawy – "Jestem kroplą w morzu" - nawiązuje do jednego z haseł ukraińskiej rewolucji. Mówi o tym, że choć jedna osoba nie wystarczy, aby zmienić system, efektywna współpraca jednostek gwarantuje realny wpływ na bieg wypadków. Prezentowane na wystawie fotografie i obrazy stanowią krytyczny komentarz do sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie, natomiast prace wideo oraz banery, dokumentujące akcje performatywne, ukazują kontekst, w którym powstawały poszczególne dzieła. Artyści negatywnie odnoszą się do posunięć rządu, odkrywając analogię pomiędzy dzisiejszą rzeczywistością polityczną a wojną domową z lat 1918–1921, oraz ubolewają nad sytuacją, w której Ukraińcy podżegani są do bratobójczej walki.
Natomiast w stołecznym CSW Zamek Ujazdowski trwa wystawa "Slow future". Jej tematem przewodnim jest postwzrost (ang. degrowth), czyli ruch społeczny postulujący zerwanie z obowiązującym paradygmatem wzrostu gospodarczego na rzecz dążenia do poprawy jakości życia w granicach możliwości środowiska. Propagatorzy postwzrostu, zwani również postwzrostowiczami (ang. degrowthists) negują nadrzędną wartość dóbr materialnych, a także proponują alternatywne modele ekonomii – barter, spółdzielczość, współdzielność i wymianę społecznościową.
"Slow future". jest kontynuacją wystawy o nazwie "Emergency Pavilion - Rebuilding Utopia" w Teatro Fondamenta Nuove podczas zeszłorocznej edycji Biennale Sztuki w Wenecji. Jej kurator, Jota Castro (ur. 1965, Lima, Peru), jest francusko-peruwiańskim artystą i aktywistą. W swojej pracy często ujawnia mechanizmy współczesnej konsumpcji, bada kwestie społeczne w kontekście zrównoważonego rozwoju, ekologii i alternatywnych modeli wymiany ekonomicznej. Na wystawie prezentowane są w większości nowe prace blisko dwudziestu artystów.
Jak artyści dokumentują i komentują gwałtowne przemiany polityczne, ekonomiczne i społeczne? Jaka jest sztuka współczesnych rewolucji?
O tym w audycji „O wszystkim z kulturą”, której gośćmi będą: Ewa Sułek, historyczka sztuki, która przygotowuje zbiór wywiadów prezentujących artystów ukraińskiej rewolucji; Agnieszka Chyrowicz – koordynatorka z MOCAKu; Romuald Demidenko – asystent kuratora wystawy "Slow future" oraz dziennikarz Paweł Pieniążek.
Na audycję "O wszystkim z kulturą" zaprasza Paweł Siwek.
13 sierpnia (środa), godz. 18.00-19.00
mc/jp