Paul Auster - Nowy Jork jak świat

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 22:00
Urodzony w 1947 roku pisarz, eseista, scenarzysta, tłumacz i reżyser filmowy studiował na Columbia University, mieszkał w Paryżu, tłumaczył francuskich poetów, pozostaje jednak autorem ściśle związanym z Nowym Jorkiem. Z gościem Festiwalu Conrada porozmawiamy w czwartkowym "Kwadransie bez muzyki".
Audio
Paul Auster
Paul AusterFoto: PAP/EPA/Luis Alvarez

Pierwszymi publikacjami Paula Austera były eseje ("Wynaleźć samotność") i poezja, wyjątkową uwagę krytyków zwróciła natomiast jego powieściowa "Trylogia nowojorska", na którą składają się: "Szklane miasto", "Duchy" i "Zamknięty pokój" wydane w latach 1985-1986. W realiach tajemniczej metropolii, w oparach absurdu autor snuje historie oparte na modelu kryminalnej intrygi, którą poddaje się postmodernistycznym, pastiszowym przekształceniom. Losy zagubionych, samotnych bohaterów stają się śledztwem w sprawach egzystencjalnych; największą zagadkę stanowi jednostkowa tożsamość.

Refleksji tego typu poświęcone są też późniejsze teksty Austera, wiele z nich dotyka kwestii alienacji, zagubienia w porządku symbolicznym oraz znaczenia zbiegów okoliczności (m.in. "Muzyka przypadku", "Człowiek w ciemności", "Sunset Park"). Za swoje powieści pisarz był wielokrotnie nagradzany.

Auster wyreżyserował również kilka filmów, m.in. "Dym" wraz z Waynem Wangiem oraz "Lulu na moście", do którego napisał scenariusz.

Na "Kwadrans bez muzyki" poświęcony twórczości Paula Austera zaprasza Kamil Radomski.

 

Festiwal Conrada/mc/mm

Czytaj także

Blizny na twarzy Paula Austera

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 11:00
– Dawno nie czytałam książki, która tak mocno, lecz bez czułostek i egzaltacji akcentuje rolę ciała i próbę nawiązania kontaktu ze swoją cielesnością – mówiła w Dwójce krytyczka literacka Anna Marchewka o "Dzienniku zimowym" Paula Austera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korespondencja Paula Austera i Johna Maxwella Coetzee

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 17:42
W "Czytelni" Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta i Małgorzata Szymankiewicz rozmawiali o książce "Tu i teraz. Listy 2008–2011".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auster, Cabré, Tokarczuk. Wspólne światy na Conrad Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 08:00
Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne – tak prezentuje się tegoroczny program Festiwalu Conrada. Na imprezę, która rozpoczyna się 20 października w Krakowie, zapraszaliśmy w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń