Paryż walczący, Paryż kolaborujący

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 18:30
W Dwójkowym cyklu "Miasta walczące" rozmawiać będziemy o życiu w stolicy Francji w czasie II wojny światowej. Zapraszamy do wysłuchania dyskusji przeprowadzonej w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wyzwolenie Paryża. Oddziały 2 Dywizji Pancernej przejeżdżają pod Łukiem Triumfalnym (25 sierpnia 1944)
Wyzwolenie Paryża. Oddziały 2 Dywizji Pancernej przejeżdżają pod Łukiem Triumfalnym (25 sierpnia 1944)Foto: Wikipedia/domena publiczna

W pierwszej audycji zrealizowanej w ramach cyklu "Miasta walczące" opowiadaliśmy o życiu codziennym w okupowanej przez Niemców Warszawie.

Tym razem przeniesiemy się do wojennego Paryża, w którym kwitło życie kulturalne, a w 1944 roku doszło do trwającego kilka dni powstania, zakończonego wyzwoleniem miasta. O kolaborującym Paryżu, w którym powstało ponad 200 filmów, świetnie funkcjonowały teatry i rynek wydawniczy, opowiedzą profesor Jerzy Eisler, profesor Remigiusz Forycki oraz profesor Krzysztof Rutkowski.
Na audycję z cyklu "Miasta walczące" zaprasza Barbara Schabowska.

25 października (sobota), godz. 12.00-13.00

bch/jp

Czytaj także

Generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz - uczestnik bitwy nad Bzurą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 07:00
Po przegranej bitwie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz dotarł do Warszawy. W przeddzień kapitulacji stolicy gen. Juliusz Rómmel powierzył mu misję utworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie paryskie. Francuzi ratują swój honor

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 05:35
Kiedy w Paryżu wybuchło powstanie, z pomocą przyszli alianci. Zaledwie po tygodniu Francuzi wraz z Amerykanami szli w paradzie zwycięstwa. W tym samym czasie walczyli powstańcy w Warszawie. Sami.
rozwiń zwiń