Granice literatury według profesora Balcerzana

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 20:00
O pracy "Literackość - modele, gradacje, eksperymenty", nominowanej do tegorocznej Nagrody im. Jana Długosza, porozmawiamy w "Skarbcu nauki polskiej".
Granice literatury według profesora Balcerzana
Foto: Glow Images/East News

Prof. Edward Balcerzan to wybitny literaturoznawca, pisarz, tłumacz, współtwórca polskiej szkoły badań strukturalnych. O swojej nowej książce pisze:

Każde nowe zjawisko literackie zagraża tożsamości literatury, ale i jej tożsamość potwierdza. Nowość inicjuje zmianę hierarchii tematów, powoduje deregulację norm wysłowienia, wzmaga zamieszanie pośród gatunków, wymusza rewizję granic oddzielających literaturę od nieliteratury i paraliteratury oraz komunikację werbalną od niewerbalnej. Najgłębsze wstrząsy i najgwałtowniejsze zwroty nie niszczą jednak uniwersalnego modelu literackości […]

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Edward Balcerzan (literaturoznawca, pisarz, tłumacz)

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 15.00

mm/mc

Zobacz więcej na temat: literatura NAUKA
Czytaj także

Eksperymenty w literackim laboratorium przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 10:00
- Jednym z deficytów nie tylko polskiej, lecz także światowej kultury jest deficyt wymyślania przyszłości. Wiemy, czego nie chcemy, ale nie mamy pomysłu na jakąkolwiek alternatywę - mówił w Dwójce prof. Przemysław Czapliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Chwin: jaka Polska bez humanistyki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Edukacja klasy politycznej, która omija pion kształcenia humanistycznego, jest bardzo niebezpieczna - podkreślał w Dwójce prof. Stefan Chwin, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.
rozwiń zwiń