Klasyczne korzenie kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 10:00
Marta Kwaśnicka zbiorem esejów "Krew z mlekiem" inicjuje serię publikacji młodych polskich eseistów "Czwarta Fala".
Fragment okładki książki Krew z mlekiem Marty Kwaśnickiej. Jednym z patronów medialnych publikacji jest portal  PolskieRadio.pl
Fragment okładki książki "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej. Jednym z patronów medialnych publikacji jest portal PolskieRadio.plFoto: mat. prasowe

/

W książce "Krew z mlekiem” Marta Kwaśnicka opisuje więź, jaka łączy kulturę Polskę z obszarem Śródziemnomorza. Ten zbiór esejów wpisuje się tym samym w długą tradycję polskiej eseistyki, która poszukiwała dla polskich problemów klasycznego zakorzenienia.
Pisał o niej Andrzej Horubała na łamach tygodnika "Do rzeczy": "Jest Kwaśnicka pisarką subtelną, łagodną, ale przecież czasami potrafiącą ukłuć bardzo boleśnie, jak osa. Złośliwością w stosunku do naszego męskiego okrutnego świata, świata topornego i niezdolnego do wychwycenia wielu niuansów zapisanych w starych księgach i dziełach sztuki".
O książce porozmawiamy z autorką książki, poetą, krytykiem i historykiem literaturyprof. Wojciechem Kudybą, a także krytykiem teatralnym i publicystką Wandą Zwinogrodzką.

Na  audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy we wtorek (18.11) w godz. 21.30-22.00. Program poprowadzi Mateusz Matyszkowicz .

Marta
Marta Kwaśnicka; foto: zbiory prywatne

Teologia Polityczna/mc/mm

Zobacz więcej na temat: literatura SZTUKA
Czytaj także

Kierunki demokracji, czyli Polacy prawie jak starożytni Grecy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:00
– Polacy są grupą ruchliwą, rozgadaną, mającą swoje zdanie na wiele tematów. To naród polityczny w południowym, greckim sensie – mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", tłumacz książki "Powstanie polityczności u Greków" Christiana Meiera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dobosz: całe życie książki do mnie podążały

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 11:00
Przyjaźnił się ze Słonimskim, Kottem, Tyrmandem i Hłaską. Jeden z najlepszych polskich felietonistów. Uważny, zachłanny czytelnik. Andrzej Dobosz opowiadał w Dwójce o swoich lekturach – z różnych półek.
rozwiń zwiń