Gall Anonim i inni. Polska w Pamięci Świata

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 09:50
O zabytkach na Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata porozmawiamy w "KLCW" wyjątkowo o innej porze.
Zachowana w Kodeksie zamojskim najstarsza kronika polska autorstwa Galla Anonima powstała w XII w. i opowiada o początkach państwa polskiego. Przechowywana jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie
Zachowana w Kodeksie zamojskim najstarsza kronika polska autorstwa Galla Anonima powstała w XII w. i opowiada o początkach państwa polskiego. Przechowywana jest w Bibliotece Narodowej w WarszawieFoto: Wikimedia/CC

Konstytucja 3 maja, Złoty kodeks gnieźnieński, Kronika Galla Anonima, dokument lokacyjny miasta Krakowa, "Banderia Prutenorum", Kazania świętokrzyskie, Opis żup bocheńskich i wielickich, Białoruski Tristan, autograf "Pana Tadeusza", akta Organizacji Narodowej Powstania Styczniowego oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Tych jedenaście zabytków - szczególnie istotnych dla naszej kultury, narodowej tożsamości i pamięci historycznej - 17 października 2014 r. zostało wpisanych na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

Porozmawiamy o nich z przedstawicielami polskich bibliotek, archiwów oraz Polskiego Komitetu do spraw UNESCO -  m.in. prof. Sławomirem Ratajskim, prof. Władysławem Stępniakiem i drem Tomaszem Makowskim.

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zapraszamy w sobotę (22.11) wyjątkowo w godzinach 21.30-22.30. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

mc/jp

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Testament I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:01
- To był mało efektowny akt, ledwie kilka kartek, 11 artykułów, ale dla wielu Polaków walczących później o niepodległość, stał się symbolem tego, że państwo polskie potrafiło się zreformować i nie umierało w niemocy - mówił w Dwójce dr Artur Badach z Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Historyczna Roku. Nie brakuje białych plam w XX-wiecznej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:00
- Zaskoczeniem dla nas była np. książka Jaskułowskiego poświęcona współpracy polskiej bezpieki ze Stasi - mówił w Dwójce Antoni Dudek, juror konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bojownicy PPS. Wieczorem zamach, rano do pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 18:00
- Piłsudski organizował ich w pięcioosobowe oddziały, po jednym na każde miasto, ale sprawy wymknęły się spod kontroli - mówił Wojciech Lada, autor książki "Polscy terroryści".
rozwiń zwiń