Rok Oskara Kolberga - i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 15:10
W dniach 26-27 listopada w Pałacu w Radziejowicach odbędzie się konferencja podsumowująca obchody Roku Kolberga.
Oskar Kolberg - ilustracja w książce Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl,
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl, Foto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl/Domena publiczna

Organizatorami konferencji są Instytut Muzyki i Tańca oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Celem dwudniowego spotkania jest prezentacja i omówienie wybranych prac podjętych w Roku Kolberga oraz interdyscyplinarna dyskusja. Jej celem będzie skonstruowanie strategii służącej animacji i udoskonaleniu funkcjonowania tradycyjnej kultury muzycznej dziś i w przyszłości.

Kluczowe tematy konferencji związane będą z obecnością muzyki tradycyjnej w różnych obszarach i wymiarach współczesnego życia społecznego i kulturalnego - od edukacji po media. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele różnych środowisk - animatorzy kultury, badacze i naukowcy, nauczyciele szkolni i akademiccy, wychowawcy, twórcy kultury, dziennikarze, pracownicy instytucji państwowych oraz trzeciego sektora. Naszym gościem po 8.35 będzie Andrzej Kosowski - dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

Natomiast po 7.35 przedstawimy "Leksykon zabytków architektury. Kresy południowo-wschodnie". Ponad 500 obiektów - budowle sakralne, pałace i dwory, domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze, mosty, bramy i cmentarze, świadectwa polskiej kultury na dawnych ziemiach I i II Rzeczypospolitej - opisali i zilustrowali rzutami, planami oraz fotografiami Magda i Mirek Osip-Pokrywka. Z autorami rozmawiać będzie Hanna Maria Giza.

Opowiemy też o portalu "Myśleć", który powstał z inicjatywy redakcji humanistyczno-społecznej Wydawnictwa naukowego PWN.

Poza tym w programie: serwisy informacyjne, wiadomości kulturalne, "Archiwalnia", przegląd prasy, "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (wybór Olgi Tokarczuk). Nie zapomnimy też o "Płycie Tygodnia", na której chiński pianista Lang Lang gra koncerty i sonaty Wolfganga Amadeusa Mozarta. Towarzyszy mu orkiestra Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Nikolausa Harnoncourta.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w środę (26.11) w godzinach 6.00-9.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.
mc/jp

Zobacz więcej na temat: konferencja Oskar Kolberg
Czytaj także

"Gdyby Kolberg miał fonograf...", refleksja nad "Ludem" przez pryzmat nagrań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
- Chcemy się zastanowić, na ile nagrania, które były robione ponad 100 lat po śmierci Kolberga, mogą rzucić światło na sposób czytania i interpretacji jego zapisków - mówił w Dwójce Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następczyni Kolberga: zaczynał jako muzyk, by stać się prawdziwym etnografem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 16:00
- Oskar Kolberg znakomicie rozumiał wewnętrzne związki wiejskiej kultury. Przerastał XIX-wieczne standardy - mówiła wybitna etnomuzykolożka prof. Jadwiga Sobieska w rocznicę urodzin słynnego zbieracza polskiego folkloru.
rozwiń zwiń