Szewc pod pantoflem, czyli język w bucie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 12:00
W audycji porozmawiamy o dawnych i współczesnych nazwach obuwia, ich pochodzeniu i związanej z nimi frazeologii.
Człowiek zaczął używać obuwia wiele tysięcy lat temu, stało się więc ono bardzo istotnym elementem kultury artystycznej, a także językowej
Człowiek zaczął używać obuwia wiele tysięcy lat temu, stało się więc ono bardzo istotnym elementem kultury artystycznej, a także językowejFoto: Gen Gibler/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

O butach, trzewikach, pantoflach, chodakach - a nawet trupięgach - opowiedzą językoznawcy: prof. Radosław Pawelec i Agata Hącia.

Do telefonicznego udziału w audycji zapraszamy również naszych słuchaczy – czekamy na pytania i wątpliwości dotyczące tak bieżącego tematu, jak i spraw ogólnie związanych z kulturą języka (tel. 22 645 22 22).

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy we wtorek (24.11) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzi Małgorzata Tułowiecka.

mc/jp

Czytaj także

Co miał Bohun pod hajdawerkami? "Spodnie" i inne wstydliwe wyrazy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 11:05
"Z szablą się temu oto kawalerowi nie nadstawiaj, bo jużeś raz przed nim umykał" - kpił w "Ogniem i mieczem" Zagłoba z Bohuna - "Ledwieś i hajdawerków nie zgubił". Dlaczego słowa o opadających spodniach były w XVII w. tak obraźliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec, miesiąc pod znakiem larwy owada

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
- Jeszcze w XVII wieku w Polsce używano łacińskich nazw miesięcy, ostatecznie zwyciężyły jednak u nas ślady kultury rolniczej - mówiła Agata Hącia, która wraz z prof. Andrzejem Markowskim przedstawiła w Dwójce genezę słów związanych z kalendarzem.
rozwiń zwiń