Giovanni Moroni. Polecał go sam Tycjan

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 13:50
Wspólnie z dr Grażyną Bastek przyjrzymy się najbardziej znanemu dziełu Giovanniego Moroniego – "Portretowi krawca".
Giovanni Battista Moroni, Portret krawca (fragment). Jeden z pierwszych przykładów portretu rodzajowego - jest to bowiem wizerunek człowieka zajętego pracą, a nie pozującego
Giovanni Battista Moroni, "Portret krawca" (fragment). Jeden z pierwszych przykładów portretu rodzajowego - jest to bowiem wizerunek człowieka zajętego pracą, a nie pozującegoFoto: wikipedia, domena publiczna

Giovanni Battista Moroni (1520/24 - 1578) to włoski malarz okresu manieryzmu; wybitny portrecista, uczeń Moretta w Brescii. Pracę malarską zaczynał w Trydencie, w czasie obrad soboru powszechnego (1545-1563), przesiąkając konceptami kontrreformacji.

Malował m.in. obrazy nastawy ołtarzowej do bazyliki Santa Maria Maggiore. Działał głównie w Bergamo i okolicach. Początkowo malował obrazy religijne, głównie ołtarzowe, ale zasłynął jako twórca znakomitych portretów o rzadko spotykanej głębi psychologicznej, utrzymanych w chłodnej gamie kolorystycznej. Cenił je Tycjan i polecał mu osoby, których sam nie miał czasu malować: "Biegnijcie do niego, będziecie zadowoleni".

Moroni portretował przedstawicieli arystokracji i duchowieństwa, artystów oraz zwykłych ludzi - zamyślonych albo zajętych codziennymi sprawami.

Na audycję "Jest taki obraz"" - w niedzielę (7.12) w godz. 10.45-11.00 - zaprasza Michał Montowski.

Giovanni
Giovanni Battista Moroni, "Portret krawca"

mm/mc

Zobacz więcej na temat: malarstwo renesans Włochy
Czytaj także

Rafael, bóg sztuki odrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:40
W audycji "W stronę sztuki" słuchaliśmy gawęd dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu i architekcie doby renesansu - Rafaelu Santim z Urbino, nazywanym "boskim artystą", ponieważ urodził się i zmarł w dzień Wielkiego Piątku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
Pierwsza wersja obrazu Caravaggia przedstawiająca św. Mateusza piszącego Ewangelię została, po sporze malarza z duchowieństwem, zdjęta znad ołtarza rzymskiej kaplicy. Malowidło wywołało skandal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portret świętego humanisty przy pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 13:50
"Święty Hieronim w pracowni" Antonella da Messiny jest przykładem połączenia sztuki włoskiej z flamandzką.
rozwiń zwiń