Ciało ludzkie czy już nieludzkie?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 19:01
Rozmowa o warszawskiej wystawie, która w niecodzienny, naturalistyczny sposób pokazuje ciało człowieka.
Najstarsze z rycin pokazywane na wystawie Na granicy ciała. Ludzkienieludzkie pochodzą z XVII wieku (na zdj. fragm. plakatu wystawy)
Najstarsze z rycin pokazywane na wystawie "Na granicy ciała. Ludzkie/nieludzkie" pochodzą z XVII wieku (na zdj. fragm. plakatu wystawy)Foto: mat. promocyjne

"Na granicy ciała. Ludzkie/nieludzkie" to tytuł wystawy w Galerii Studio w Warszawie, na której można oglądać medyczne przedstawienia ciała - zdjęcia, ryciny - prezentujące ludzi z nietypowymi biologicznymi przypadłościami. Poddają one w wątpliwość nienaruszalność granicy między człowiekiem a zwierzęciem (oglądamy nadmiernie owłosione ciała, zdeformowane kończyny) czy między kobietą a mężczyzną (o czym świadczy seria zdjęć kobiet z brodą czy przykłady obojnactwa). Obiekty zgromadzone na ekspozycji pochodzą z Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie.

O tym, jak rozumie wspomniane przypadki medycyna, oraz jak wygląda sama ekspozycja opowiedzą dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej Wojciech Giermaziak, kierowniczka Działu Starej Książki Medycznej Teresa Szkudaj oraz Agnieszka Zawadowska, kuratorka Galerii Studio.

Na "Kwadrans bez muzyki" zaprasza w poniedziałek, w godz. 15.00-15.15, Dawid Dziedziczak.

Zobacz więcej na temat: medycyna Warszawa wystawa
Czytaj także

Cielesność w polskim kinie. "To emancypacja, która się nie może dokonać"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 10:01
- Sposób pokazywania miłości homoseksualnej w polskim kinie jest charakterystyczny dla kina zachodniego sprzed 20 lat - mówił w Dwójce Bartosz Żurawiecki, uczestnik dyskusji o seksualności we współczesnym kinie.
rozwiń zwiń