Powstanie styczniowe w polskiej literaturze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 21:50
Rozmowa z dr Pauliną Małochleb, autorką monografii o przedstawieniach wydarzeń 1863 roku w polskich powieściach.
Obraz Aleksandra Sochaczewskiego Pożegnanie z Europą (1894)
Obraz Aleksandra Sochaczewskiego "Pożegnanie z Europą" (1894)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

"Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej" to kolejna premiera wydawnicza w serii Monografie FNP.

Autorka jest literaturoznawczynią, sekretarzem Nagrody im. W.Szymborskiej, pracuje także na Wydziale Polonistyki UJ. Monografia jej pióra to próba przedstawienia nurtu prozatorskiego poświęconego wydarzeniom 1863 roku obejmująca utwory powstałe na przestrzeni dziesięcioleci, aż do lat osiemdziesiątych XX wieku.

Dr Paulina Małochleb stara się także odpowiedzieć na pytanie o specyfikę polskiej tożsamości narodowej, filary naszej pamięci i wyobrażenie przeszłości. Mit walki zbrojnej oraz ciągła gotowość do insurekcji to najważniejszy aspekt podjętej tu refleksji badawczej. Celem książki jest również ukazanie roli tych wyobrażeń i przyczyn ich trwałości w dobie zaborów, a później PRL-u.

***

Na audycję z cyklu "Skarbiec Nauki Polskiej" zapraszamy w piątek (20.02) w godz. 15.00-15.30. Na program zaprasza Katarzyna Kobylecka.

mc/bch

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 06:00
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki. 161 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 
rozwiń zwiń