Kino na rozstajach

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 10:57
Podczas festiwalu odbędą się trzy pasjonujące pokazy filmowe w tym: 6 lipca o godz. 19.00 „From Podserednieje with Love” – reż. T. Knittel (Żydowskie Muzeum Galicja), 7 lipca o godz. 18.00 „Cigarety a pesničky” Marka Šulíka i Jany Kovalčíkovej oraz spotkanie z Janką Belišovą (Żydowskie Muzeum Galicja), 8 lipca, godz. 17.00, Andrzej Bieńkowski: „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów” – film i spotkanie z autorem (Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli).
Kino na rozstajach
Foto: pixabay.com

Jako pierwszy zaprezentowany zostanie obraz „From Podserednieje with Love” Tomasza Knittla, który  będzie prologiem do koncertu zespołu Warszawa Wschodnia. Podserednieje to wieś położona w głębi Rosji, 700 km na południe od Moskwy. W latach 70. ubiegłego wieku została odkryta przez rosyjskich folklorystów, a miejscowy zespół objechał pół świata. Podczas jednej z podróży członkowie zespołu poznali Mary, medytującą katoliczkę z Teksasu, zakochaną w Dostojewskim. Amerykanka wybrała Podserednieje na swój drugi dom…

Zobaczymy też film Marka Šulíka i Jany Kovalčíkovej „Cigarety a pesničky”. Jego prezentacji będzie towarzyszyło spotkanie z etnografką Janką Belišovą. Obraz ten – mówiący o świecie muzyki słowackich Romów – wprowadzi do występu duetu Martiny i Frantiska Dudów. Belišova jest autorką głośnych projektów badawczych „Phurikane Gila” i „Neve Gil’a” dotyczących starych i nowych pieśni romskich w Słowacji. Zebrała setki pieśni, organizowała warsztaty twórcze. To właśnie jej niezwykłe poszukiwania zainspirowały powstanie filmu.

Zaprezentowany zostanie także obraz Andrzeja Bieńkowskiego „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”. Jego dopełnieniem będzie koncert Kapeli Brodów połączony z promocją najnowszej płyty zespołu „Muzikaim”. Bieńkowski jest malarzem, etnografem, pisarzem, profesorem warszawskiej ASP. W 1980 roku rozpoczął badania etnograficzne w ramach projektu Muzyka Odnaleziona. Interesuje go wieś ze swoimi problemami, ale przede wszystkim muzyka, losy i kondycja muzykantów – wiejskich artystów. Poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. Dokumentuje początkowo w Radomskiem, Rawskiem czy Łódzkiem, później także Lubelskiem, zaś od 2003 roku na Ukrainie i Białorusi. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził wielkie prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio i wideo oraz zdjęć.

W trakcie festiwalu zaplanowano też wystawę malarstwa Andrzeja Bieńkowskiego „Sprzedana muzyka”. Autor zaprezentuje obrazy, dla których inspiracją były spotkania z mistrzami wiejskiej muzyki.