Warsztaty na rozstajach

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 10:57
Tegoroczna oferta programowa warsztatów na Rozstajach jest szeroka i różnorodna, atrakcyjna zarówno z uwagi na tematykę poszczególnych spotkań, jak i ze względu na osobowość prowadzących.
Utwór Mikołaja Laskowskiego The tiger left me unsatisfied napisany został na skrzypce, klarnet basowy, perkusję i organy Hammonda (zdj. ilustracyjne)
Utwór Mikołaja Laskowskiego "The tiger left me unsatisfied" napisany został na skrzypce, klarnet basowy, perkusję i organy Hammonda (zdj. ilustracyjne)Foto: David Pacey/flickr/cc

Mongolscy artyści Tsogtgerel Tserendavaa i Ganzorig Nergui prowadzić będą warsztaty śpiewu alikwotowego. Dzieci oraz ich rodziców do wspólnego śpiewu i gry na instrumentach zaprosi Ania Broda. Również dla dzieci i rodziców zaplanowane zostały warsztaty ŻyWej Pracowni. Jednego dnia będą to zajęcia zabawkarskie z drewnianymi smokami wawelskimi jako głównym tematem. Drugiego dnia można nauczyć się zdobienia tkanin w motywy kwiatowe z wycinanek krakowskich.

Warsztaty połączone z prezentacją instrumentów poprowadzą również muzycy Kapeli Maliszów, laureaci wielu konkursów muzyki folkowej i tradycyjnej, m.in. Starej Tradycji, Nowej Tradycji i Mikołajek Folkowych. Justyna Piernik z zespołu Warszawa Wschodnia zaprosi na spotkanie z tradycją pieśni wschodniosłowiańskich.

Maria Pomianowska i muzycy koreańscy wspólnie poprowadzą warsztaty instrumentalne melodii trójmiarowych „sanjo / shinawi / mazurki”. Odbędzie się również „Sesja oberkowa” – nauka polskich tańców z muzycznym i choreotechnicznym wsparciem członków Kapeli na Krzywych Dźwiękach. Tradycyjnych słowackich tańców uczyć będą lubiani w naszym kraju artyści z zespołu Muzička. Z południowowłoskimi tańcami zapoznają nas członkowie pochodzącej z Kalabrii grupy Banda Corapi.

Szczególną postacią w gronie prowadzących warsztaty jest Maria Siwiec, jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek ludowych. Pochodząca z Gałek Rusinowskich artystka zna setki pieśni lokalnych, jest jedną z głównych wokalistek zespołu działającego we wsi. Chętnie dzieli się swoją wiedzą.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

5.07 / niedziela

12.00-18.00 Instrumenty Ludowe – Targi –  Warsztaty – Prezentacje / STARA ZAJEZDNIA KRAKÓW

15.30-17.00 warsztaty pieśni wschodniosłowiańskich prowadzi Justyna Piernik (Warszawa Wschodnia) / MUZEUM ETNOGRAFICZNE

17.00-18.30 warsztaty tańców słowackich prowadzi Muzička (SK) / STARA ZAJEZDNIA KRAKÓW

6.07 / poniedziałek

12.00-13.30 Ania Broda – warsztaty muzyczne dla dzieci i rodziców / MUZEUM ETNOGRAFICZNE

16.30-18.00 Sesja oberkowa – warsztaty polskich tańców tradycyjnych z Kapelą na Krzywych Dźwiękach / MUZEUM ETNOGRAFICZNE

18.00-19.30 Banda Corapi (IT) - warsztaty tańców południowowłoskich / STARA ZAJEZDNIA KRAKÓW

7.07 / wtorek

12.00-13.30 Ania Broda – warsztaty dla dzieci i rodziców / MUZEUM ETNOGRAFICZNE

15.00-16.30 Tsogtgerel Tserendavaa & Ganzorig Nergui (MN) - warsztaty śpiewu alikwotowego / MUZEUM ETNOGRAFICZNE

16.30-18.00 Sesja oberkowa – warsztaty polskich tańców tradycyjnych / MUZEUM ETNOGRAFICZNE

8.07 / środa

15.00-16.30 warsztaty muzyczne Kapeli Maliszów

16.30-18.00 Drewniane smoki wawelskie  – warsztaty zabawkarskie dla dzieci i dorosłych / ŻyWa PRACOWNIA

18.30-19.30 warsztaty Marii Siwiec / MUZEUM ETNOGRAFICZNE

9.07 / czwartek

15.00-16.30 Tsogtgerel Tserendavaa & Ganzorig Nergui, (MN) - warsztaty śpiewu alikwotowego / MUZEUM ETNOGRAFICZNE

16.30-18.00 Zdobienie tkanin w motywy kwiatowe z wycinanek krakowskich warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych / ŻyWa PRACOWNIA

17.30-19.00 sanjo-shinawi-mazurek [KR/PL] – warsztaty muzyczne prowadzone przez Marię Pomianowską oraz muzyków polskich i koreańskich / ŻYDOWSKIE MUZEUM GALICJA