Słowacki ksiądz prezydent wzorem dla Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 13:13
Zapraszamy na rozmowę o biografii ks. Jozefa Tiso, która może być dla Polaków interesująca przynajmniej z dwóch powodów.
Październik 1941, powitanie Jozefa Tiso w Berlinie. Od lewej Adolf Hitler i szef protokołu dyplomatycznego Alexander von Drnberg
Październik 1941, powitanie Jozefa Tiso w Berlinie. Od lewej Adolf Hitler i szef protokołu dyplomatycznego Alexander von DörnbergFoto: Wikipedia/autor nieznany/NAC/dp

Po pierwsze jako argument w dyskusji nad polską polityką międzynarodową w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Chodzi nie tylko o zatargi z naszymi południowymi sąsiadami, ale także o podnoszony co jakiś czas argument o ewentualnych korzyściach z sojuszu polsko-niemieckiego.

Jak taka współpraca mogłaby się skończyć, dobitnie pokazuje przypadek Słowacji ks. Jozefa Tiso - kraju całkowicie zależnego od III Rzeszy, dryfującego w stronę totalitaryzmu, który jednakże poniósł względnie niewielkie straty w czasie II wojny światowej.

Po drugie zaś niezwykle karkołomna wydaje się podjęta przez ks. Tiso próba łączenia wiary z fascynacją ideologią nazistowską. Czy krzyż można pogodzić ze swastyką?

O tym będą mówili dr Andrzej Krawczyk, historyk, dyplomata, autor książki "Słowacja księdza prezydenta" oraz ks. prof. Józef Krukowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (23.09) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Michał Nowak.

pp/mc