Z prowincji do Warszawy. Reportaże o "słoikach"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 17:40
W "Spotkaniach autorskich" porozmawiamy z Martą Szarejko o jej książce "Zaduch. Reportaże o obcości".
Często ludzie z małych miejscowości żyją pomiędzy miastami - pięć dni spędzają w stolicy, a na weekend wracają w rodzinne strony
Często ludzie z małych miejscowości żyją pomiędzy miastami - pięć dni spędzają w stolicy, a na weekend wracają w rodzinne stronyFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Nowa książka Marty Szarejko to historie młodych ludzi, którzy opuścili swoje rodzinne wsie czy miasteczka i przenieśli się do Warszawy w poszukiwaniu wykształcenia, dobrej pracy, wyższego standardu życia. Przez niektórych miejscowych nazywani "słoikami", borykają się z poczuciem wyobcowania, tęsknotą za domem, kompleksami.

Marta Szarejko studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w "Dużym Formacie", "Kulturze Miasta", "Nowych Książkach", "op. cit.", "Chimerze". Przez cztery lata (2008–2012) pisała reportaże, recenzje i robiła wywiady do magazynu kulturalnego "Bluszcz".

Autorka książki o bezdomnych "Nie ma o czym mówić" (2010), za którą została nominowana do Literackiej Nagrody Angelus, oraz współautorka zbioru reportaży "Odwaga jest kobietą" (2014). Jest stypendystką Fundacji Herodot imienia Ryszarda Kapuścińskiego.

***

Na audycję "Spotkanie autorskie" w sobotę (3.09) o godz. 12.30 zaprasza Katarzyna Nowak.

mat. pras./mg/jp
 


Czytaj także

Masłowska. Przez żołądek do melancholii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 11:00
- Felietony kulinarne Masłowskiej to tak naprawdę wyraz tęsknoty za utraconą niewinnością lat 90., za zgubioną tożsamością "Polski obciachowej" - uważa krytyk Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sienkiewicz rozdarty. Melancholik w roli ojca narodu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:00
- Pewnym paradoksem jest, że ktoś, kto w swojej twórczości nieustannie ucieka w marzenia, został przewodnikiem marzeń wszystkich Polaków - mówi prof. Ewa Paczoska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sybille Bedford - pisarka w drodze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:15
Sybille Bedford przeżyła 95 lat. Chociaż pochodziła z rodziny niemiecko-żydowskiej, pisała po angielsku. - To wielka kulturowa i językowa mozaika - mówi Marek Zagańczyk.
rozwiń zwiń