Każdy chciał być jak Joseph Haydn

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 14:00
W "Poranku Dwójki" z członkami Arte Dei Suonatori porozmawiamy m.in. o katalogu "wątpliwych" kompozycji Haydna.
Fragment portretu Józefa Haydna, autor Thomas Hardy
Fragment portretu Józefa Haydna, autor Thomas Hardy Foto: domena publiczna via Wikimedia Commons

Gośćmi audycji po godz. 8.10 (transmisja wideo) będą: Aureliusz Goliński (skrzypek i lider Arte Dei Suonatori) oraz Marcin Świątkiewicz (klawesynista). Opowiemy m.in. o tym, jak twórcy - aby lepiej sprzedać swój utwór - podpisywali go nazwiskiem "Haydn". Teraz w Haydna i nie-Haydna zamienią się także członkowie zespołu Arte Dei Suonatori. Spośród licznych koncertów klawesynowych Haydna na specjalne koncerty poświęcone temu kompozytorowi wybrano jeden, którego autorstwa jesteśmy pewni i jeden, co do którego muzykolodzy się spierają.

Przed godz. 9.00 po raz kolejny spotkamy się z rysownikiem komiksowym - Przemysławem "Trustem" Truścińskim, który zdradzi nam swoje fascynacje kulturalne.

Zajrzymy też do warszawskiego Muzeum Historii Polski, gdzie właśnie otwiera się wystawa "Jan Paweł II. Źródła". Ekspozycja zabiera odbiorcę w podróż po dziejach Polski - od chrześcijańskich początków jej państwowości po trzecie tysiąclecie - a przewodnikiem jest postać Karola Wojtyły. 

Poza tym w "Poranku": "Wiadomości kulturalne", po godz. 7.15 i 8.35 przeglądy prasy kulturalnej, "Słowo na dzień", "Archiwalnia", a o 7.05 - "Płyta tygodnia". Do zdobycia najnowszy album zespołu Atom String Quartet nagrany z udziałem akordeonisty Rafała Grząki. Album, któremu patronuje Program 2, zawiera specjalnie na tę okazję napisane utwory Mikołaja Majkusiaka, Piotra Wróbla, Krzysztofa Lenczowskiego i Nikoli Kołodziejczyka.

***

Na audycję Poranek Dwójki w środę (20.07) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Paweł Siwek.

ob/jp

Zobacz więcej na temat: KULTURA muzyka klasyczna
Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Piastów do Przemyka. Sfilmować historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 11:00
– Nie chcieliśmy sugerować żadnego okresu historycznego. Myślę, że ludzie sami wiedzą, co ich interesuje – mówiła Joanna Kos-Krauze o konkursie na scenariusz filmu historycznego.
rozwiń zwiń