Kraków-Warszawa, czyli nikt nie zna Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:15
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o dwóch projektach, które łączy postać i twórczość dramatopisarza Stanisława Wyspiańskiego.
Grafika na podstawie autoportretu Stanisława Wyspiańskiego
Grafika na podstawie autoportretu Stanisława WyspiańskiegoFoto: wikimedia/domena publiczna

12 i 13 listopada Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na związany z dramatem "Wyzwolenie" maraton z Wyspiańskim zatytułowany "Wyspiański wyzwala!", którym zostanie zainaugurowany nowy sezon teatralny.

Drugie przedsięwzięcie to rozpoczynający się 10 listopada projekt warszawskiego Instytutu Teatralnego "Nikt mnie nie zna. Wyspiański" - kolejna odsłona czytań scenicznych, tym razem poświęcona tekstom Wyspiańskiego. Naszymi gośćmi po godz. 8.10 będą Agata Adamiecka, koordynatorka cyklu "Nikt mnie nie zna. Wyspiański", oraz - w studiu w Krakowie - Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru im. J. Słowackiego (transmisja wideo).

W audycji wysłuchamy też relacji z Gali Nagrody "Strażnik Pamięci" i rozmowy o miesiącu nowej dramaturgii Hiszpanii w TR Warszawa.

Ponadto w programie: "Słowo na dzień, "Śpiewnik jazzowy", "Wiadomości kulturalne", przegląd prasy, "Archiwalnia" oraz "Płyta tygodnia", a jest nią "Polish Jazz - YES!", czyli nowy album Zbigniewa Namysłowskiego wydany we wznowionej po 27 latach serii Polish Jazz jako numer 77. - w roku, w którym Zbigniew Namysłowski kończy 77 lat. Kwintet wybitnego lidera wystąpi w niedzielę 13 listopada w Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego, prezentując utwory z tej płyty, której patronuje radiowa Dwójka.

Tuż przed 9.00 swoimi propozycjami kulturalnymi podzieli się Piotr Orzechowski - kompozytor i pianista jazzowy.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (8.11) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mc

Czytaj także

Co Wyspiański mówi o współczesnej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 23:00
- Po premierze "Wesela" mieliśmy aferę związaną z kwestią Stańczyka mówiącego o "naszych tęczowych mostach nad pustką rozpiętych" - opowiadał w Dwójce Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. - Pytano: po co dodawać coś do Wyspiańskiego. Tyle, że "tęczowe mosty" są w oryginale...
rozwiń zwiń