"Afazja polska". Odzyskiwanie pamięci historycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 16:58
Zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Dakowiczem, autorem dwóch tomów esejów uhonorowanych Nagrodą Literacką "Skrzydła Dedala".
Grafika promująca książkę Afazja polska Przemysława Dakowicza
Grafika promująca książkę "Afazja polska" Przemysława DakowiczaFoto: mat. prasowe

Przemysław Dakowicz w książce "Afazja polska" reflektorem punktowym oświetla czyny i motywacje, wskazuje sceny symboliczne, rekonstruuje fakty mające wpływ na nasze postrzeganie historii i rozumienie kultury. Zależy mu na tym, by zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, jacy dziś jesteśmy i co sprawiło, że właśnie tacy się staliśmy.

W tej opowieści przeszłość rozmawia ze współczesnością, a umarłym na moment zostaje przywrócone istnienie. Czytelnik ogląda z bliska ostatnie chwile życia Stanisława Ignacego Witkiewicza, Józefa Czechowicza i Stefana Starzyńskiego; wędruje ulicami oblężonej Warszawy, bombardowanego Lublina, zagarniętych przez Sowietów miast Lwów i Sokal; obserwuje kolumnę rządowych samochodów przekraczających granicę polsko-rumuńską na Czeremoszu i wraz z krakowskimi profesorami uczestniczy w karnym apelu w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Na obrazy sprzed kilkudziesięciu lat nakładają się tu sceny współczesne — pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego i ekshumacje w powązkowskiej kwaterze "Ł".

***

Na audycję zapraszamy w piątek (27.01) w godz. 15.00-15.30. Program poprowadzi Wacław Holewiński.

materiały prasowe/bch/mz

Czytaj także

Dakowicz: nie istniejemy bez dialogu z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 14:00
- Wyobraźnia i świadomość, szczególnie młodych ludzi, nie jest dziś w stanie ogarniać tego, co wydarzyło się w przeszłości, a czego myśmy sobie wciąż nie opowiedzieli - mówił Przemysław Dakowicz, pierwszy laureat nagrody literackiej Skrzydła Dedala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura wyleczy schizofrenię współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 13:00
– W swoich najistotniejszych dokonaniach literatura dotyka sfery, która jest przedmiotem zainteresowania religii i psychiatrii – mówił Przemysław Dakowicz, autor tomu poematów "Ćwiczenia duchowne".
rozwiń zwiń