Porozmawiamy o projekcie "Folkowo Bemowo", w ramach którego prezentowane są najciekawsze polskie zespoły etno-folkowe, twórczo podchodzące do tradycji. Gwiazdą koncertu inaugurującego piątą odsłonę cyklu będzie właśnie Adam Strug, znany z fascynacji polskimi pieśniami przekazywanymi od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, zwłaszcza z Kurpiów i Mazowsza. Z artystą spotkamy się o 9.25.
Tak się akurat składa, że naszą Płytą Poranka będzie "Leśny Bożek" Adama Struga. Będzie ją więc można zdobyć od samego autora wraz z autografem.
Z kolei ok. 9.10 zaprosimy Państwa na dwie plenerowe wystawy Muzeum Etnograficznego w Krakowie. "Kto to wie(ś)?" to próba spojrzenia na polską wieś i jej dziedzictwo na nowo, a także sięgnięcia do lokalnych źródeł bez powielania dobrze już znanych motywów. Plac Wolnica w Krakowie zostaje całkowicie przeobrażony, a w Nowym Sączu pojawia się sześć artystycznych instalacji w otoczeniu drewnianych zagród i chat sądeckiego skansenu. Naszym Gościem będzie dyrektor krakowskiego Muzeum Etnograficznego, dr Antoni Bartosz.
Chwilę później o 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie nam o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.
Z kolei o 7.50 spotkamy się z Orchestrą Baobab, która przyjechała do Polski na Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Jedna z najważniejszych afrykańskich grup muzycznych nieprzerwanie od lat 70. ubiegłego wieku z powodzeniem łączy brzmienia afro-kubańskie z kulturą muzyczną wielu grup etnicznych i narodowych zamieszkujących Senegal.
O 8.00 swoją rekomendacją kulturalną podzieli się z Państwem aktor Radosław Krzyżowski.
Następnie, o 8.20, odwiedzimy wieś Bandysie na Kurpiach, gdzie w ramach cyklu "Kurpiogranie - Kurpiowska Jesień" można spotkać się na polu kartoflanym rodziny Zapadków żeby przez cały dzień kopać ziemniaki, a wieczorem spotkać się przy ognisku z towarzyszącą muzyką kapeli Sobotnie Granie. O wydarzeniu opowie nam Katarzyna Huzarska ze Stowarzyszenia Trójwiejska.
A o 8.50 w "Abecadle etnografa" posłuchamy opowieści dr Ewy Klekot o pojęciu autentyczności.
Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.
***
Na "Poranek Dwójki" w sobotę (22.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.
pg/mko