Książka opowiada o historii skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały. Polskę i Szwecję, dwa państwa leżące po dwóch stronach Bałtyku, w XVII wieku łączyła jedna dynastia – Wazów. Szwecji ich panowanie przyniosło spektakularny rozwój, prawdziwy złoty wiek. Polsce – potop szwedzki i bezprzykładny rabunek dóbr kultury. Wystarczyło pięć lat, by Rzeczpospolita, europejska potęga, legła w gruzach. Takiego spustoszenia nie dokonali potem ani naziści, ani Rosjanie podczas II wojny światowej. Na rozmowę o publikacji "Uratowane z Potopu" zapraszamy o godzinie 8.10 (transmisja video). Będziemy mieli dla Państwa egzemplarze książki.
Ponadto w audycji:
- o godz. 9.20 maestro Jerzy Maksymiuk zaprosi Państwa na niedzielny koncert Polskiej Orkiestry Radiowej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego;
- każdego dnia prezentujemy też sylwetki artystów nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej; o godz. 8.50 opowiemy o skrzypku Januszu Wawrowskim;
- w audycji zaanonsujemy też dwa wydarzenia filmowe: Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci oraz Warszawski Festiwal Filmowy.
Od poniedziałku (24.09) "Płytą tygodnia" w "Poranku Dwójki" jest album firmy Warner Classics z "Tańcami węgierskimi" i "Walcami" Johannesa Brahmsa w wykonaniu duetu fortepianowego Cyprien Katsaris-Helene Mercier.
Zapraszamy także do udziału w konkursie "Pocztówka z wakacji", w którym do wygrania są książki wydawnictwa Prószyński.
Od poniedziałku do soboty swoimi rekomendacjami kulturalnymi będzie również dzielił się z nami Wojciech Nowicki - pisarz, fotograf i tłumacz.
***
Na "Poranek Dwójki" w czwartek (27.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.
bch/mko