70 lat łódzkiej filmówki. Wspomnienia absolwentów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 12:47
Gościem "Poranka Dwójki" będzie rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej prof. Mariusz Grzegorzek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MahammadAminArt77

Mury jej uczelni opuścili najwybitniejsi polscy reżyserzy, operatorzy i aktorzy. To tu studiował Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Roman Polański, Janusz Gajos, Piotr Sobociński, Artur Reinhart i wielu innych znanych państwu polskich twórców. W tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna obchodzi 70. urodziny. O tym, jak się zmieniała, jakie ma dziś znaczenie i jak będzie można uczestniczyć w jubileuszu porozmawiamy o godz. 8.30 z rektorem PWSTviT - profesorem Mariuszem Grzegorzkiem. 

Wcześniej po godz. 8.00 posłuchamy wspomnień sławnych absolwentów filmówki.

W poniedziałek rozpoczynamy też cykl "Czytanie na śniadanie". Od poniedziałku do piątku o godz. 9.50 będziemy przygotowywać dla Państwa najważniejsze informacje ze świata literatury - przedstawimy nowości na rynku wydawniczym, reportaże ze spotkań literackich, festiwali, poprosimy znanych Państwu twórców o rekomendacje ich ulubionych książek. W tym miejscu poznają też Państwo o nieznane wątki biografii pisarzy oraz ciekawe miejsca związane z literaturą.

Ponadto w audycji Poranek Dwójki:

- wspomnienie zmarłej divy operowej Monserrat Caballe
- relacja z wręczenia Nagrody literackiej "NIKE"
- rekomendacje kulturalne Gabrieli Muskały
- kulisy powstawania serialu "Drogi wolności"

Nie zabraknie też konkursu "Dwójka na Piątkę". Zapraszamy do rywalizacji na polu kultury. Pierwsze pytanie padnie o godz. 9.30.

Od poniedziałku (8.10) naszą "Płytą tygodnia" jest nowy album Madeleine Peroux.

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (8.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

bch

Zobacz więcej na temat: film polski Łódź
Czytaj także

Warsztat Formy Filmowej. Niepokorni filmowcy z Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 19:30
- Już jako absolwenci w '73 roku zorganizowaliśmy bardzo ciekawą inicjatywę w Muzeum Sztuki w Łodzi. Mieliśmy profesjonalny wóz transmisyjny ze szkoły filmowej, który w tym samym czasie obsługiwał trzy transmisje z ulicy, warsztatu stolarskiego i rodzinnego domu – opowiadał w Dwójce Józef Robakowski, jeden z założycieli awangardowej grupy artystycznej działającej przy Szkole Filmowej w Łodzi.
rozwiń zwiń