Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
Szpital przy ulicy Freta był filią Centralnego Powstańczego Szpitala Chirurgicznego. - Po otwarciu szybko zaczęło przybywać rannych, ale również uciekinierów. Starówka właściwie już od połowy sierpnia 1944 roku była nieustannie bombardowana, ostrzeliwana, atakowana przez piechotę niemiecką. Tu rzeczywiście działy się dantejskiej sceny, tu było piekło. Ludność cywilna szukała bezpiecznego schronienia, sądziła, że znajdzie je właśnie w kościele, gdzie znajdowały się podziemia. To tam gromadzili się ranni i uciekinierzy, ale także w nawie bocznej klasztoru dominikanów i zabudowaniach klasztornych, które znajdowały się obok - tłumaczyła Katarzyna Utracka.
W wyniku bombardowań i ciężkiego ostrzału artylerii w podziemiach świątyni zginęło około tysiąca osób. Poza tym w klasztorze miał swoją siedzibę dowódca AK grupy Północ, pułkownik Karol Ziemski "Wachnowski", który dowodził stąd obroną Starego Miasta.
Na terenie klasztoru dominikanów przy ul. Freta w Warszawie trwają obecnie prace wykopaliskowe, których celem jest odnalezienie mogił żołnierzy AK i cywilów. Na jakim są one etapie? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk
Goście: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego), prof. Krzysztof Szwagrzyk (IPN)
Data emisji: 2.10.2018
Godzina emisji: 15.00
pg/mko