Dikanda zagra w 13 polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 18:03
W sobotnim "Poranku Dwójki" spotkamy się z jednym z najbardziej znanych zespołów polskiej sceny folkowej.
Zespół Dikanda
Zespół Dikanda Foto: mat. pras.

8 listopada zespół rozpoczął trasę koncertową: muzycy odwiedzili już Słowację, Austrię, Niemcy, a nawet Bangladesz, teraz skupią się na występach w Polsce. Z muzykami spotkamy się o godz. 9.25.

Wspomnimy także obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przywołując wspomnienia z Namiotu Tańca, który w ubiegłą niedzielę uczcił Święto Niepodległości zgodnie z ludową tradycją. Jak? Szczegóły o godz. 7.50.

Zgłębimy też tajniki przygotowania wyjątkowego ciasta, korowaja. Ten symboliczny wypiek jest częścią obrzędu weselnego między innymi w Dobrowodzie (gmina Kleszczele). O sposobach przygotowania korowaja, towarzyszących temu pieśniach, tańcach, a także temu, gdzie w ten weekend można to wszystko przećwiczyć, o godz. 8.20 opowie animator kultury Dariusz Kryszpiniuk.

Świętować też będziemy jubileusz 10-lecia istnienia Dagadany. Z tej okazji zespół zaprosił do współpracy Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. O specjalnym koncercie jubileuszowym oraz o historii grupy po godz. 9.10 opowie jedna z jej założycielek, Daga Gregorowicz.

Wrócimy także do debiutanckiej płyty Polmuzu, laureata I nagrody Folkowego Konkursu Polskiego Radia "Nowa Tradycja”. Ten album, pt. "Drzewiej", będzie Folkowa Płytą Poranka.

W sobotnim "Poranku Dwójki" jak zawsze nasze stałe propozycje: "Historia polskiego folku", którą prowadzi dla Państwa Wojciech Ossowski, kolejny odcinek "Abecadła etnografa", w którym tym razem mowa będzie o pojęciu obcości, "Rekomendacje kulturalne" choreografa Leszka Bzdyla oraz wiele innych.

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (17.11) w godzinach 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

at/bch

Czytaj także

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 15:06
– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stach z Dzwoli. Pierzaczki lepsze od komputera

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 16:30
– Kiedyś na wsi bardzo wesoło było. A dziś, jak nie zobaczy się pieska, to nie będzie nikogo – mówił skrzypek Stanisław Głaz prowadzący Kapelę Stacha z Dzwoli, jednego z laureatów konkursu festiwalu w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń